Ovom registracijom započinje jednogodišnji proces skupljanja potpisa za potporu navedenoj inicijativi. Među organizatorima inicijative je i Željka Markić iz nevladine udruge U ime obitelji, koja je u Hrvatskoj organizirala referendum da se brak definira kao zajednica muškarca i žene.
Uspije li ova europska građanska inicijativa u godinu dana prikupiti milijun potpisa iz najmanje sedam različitih država članica, Komisija će morati reagirati u roku od tri mjeseca. Komisija može odlučiti hoće li ili neće udovoljiti zahtjevu, a u oba slučaja mora dati obrazloženje svoje odluke.
Odluka Komisije o registraciji ove europske građanske inicijative odnosi se samo na pravnu prihvatljivost prijedloga. Da bi europska građanska inicijativa bila registrirana, ona mora zadovoljiti nekoliko uvjeta - prijedlog ne smije razvidno biti izvan okvira Komisijine nadležnosti da predlaže pravni akt, ne smije biti razvidno uvredljiv, isprazan i uznemirujući te ne smije biti u suprotnosti s vrijednostima Unije.
Komisija navodi da u ovoj fazi nije analizirala sadržaj inicijative.
Organizacijski odbor ove inicijative, kojem je na čelu Mađarica Edit Frivaldszky, ima, zajedno s predsjednicom devet članova iz različitih europskih zemalja - Mađarske, Slovačke, Švedske, Poljske, Hrvatske, Velike Britanije, Francuske i Portugala.
Europska građanska inicijativa uvedena je 2012. na temelju Lisabonskog ugovora kao novi politički instrument koji europskim građanima treba pružiti mogućnost da igraju veću ulogu u europskim procesima i projektima koji ih se tiču.