"Pred nama su veliki izazovi, jer zadane ciljeve nećemo postići bez snažnih aktivnosti u zgradarstvu, pogotovo kroz energetsku obnovu javnih i stambenih zgrada", rekao je Müller i istaknuo kako će Fond za programe energetske obnove zgrada kroz tri godine ukupno osigurati oko 230 milijuna kuna, odnosno 40 posto sredstava predviđenih investicija.
Najavio je da će sutra Fond objaviti i tri nova natječaja, na koja se osim jedinica regionalne/lokalne samouprave mogu javiti i gospodarski subjekti. "Želimo gospodarstvo usmjeravati na 'zeleni' put rasta i tako im pomoći da budu konkurentniji na tržištu", istaknuo je Müller.
Zamjenik ministrice graditeljstva i prostornog uređenja Željko Uhlir ustvrdio je kako će kvalitetna obnova zgrada rezultirati značajno manjom potrošnjom energije, smanjit će se emisije ugljičnog dioksida, otvorit će se poslovi za izvođače, projektante te proizvođače opreme i materijala, dok će utjecaj na zapošljavanje i proračun daleko premašiti uložena sredstva.
Voditelj Odjela za energetsku učinkovitost i nove tehnologije Ministarstva gospodarstva Zlatko Pavičić istaknuo je kako su upravo zaključili javni poziv za dodjelu potpora za energetsku učinkovitost te da je za neprofitne organizacije dodijeljeno 3.450.000 kuna, a za jedinice lokalne i područne samouprave 6.950.000 kuna.
Održan je i okrugli stol na kojem su sudjelovali korisnici sredstava Fonda radi razmjene iskustava o provedbi projekata energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Razgovarali su o dosadašnjim, ali i budućim izazovima na tom području, a kao posebno važna tema istaknuta je nužnost kvalitetne prijave projekata od strane jedinica lokalne i regionalne samouprave te dostava kompletne natječajne dokumentacije, što je dosad predstavljalo jednu od većih barijera za ostvarivanje prava na sufinanciranje.
Istaknuto je i kako Hrvatska treba promicati zelenu odnosno ekološki svjesnu i odgovornu javnu nabavu koja može u velikoj mjeri pridonijeti zaštiti okoliša i borbi protiv klimatskih promjena, povećanju energetske učinkovitosti i otvaranju novih radnih mjesta.
Program UN-a za razvoj pokrenuo je projekt "Promocija zelene javne nabave kao potpora ostvarenju EU ciljeva 2020. godine" radi edukacije i poticanja javnog sektora na primjenu zelenih kriterija u postupcima javne nabave. Na okruglom stolu o mogućnostima i preprekama u primjeni zelenih kriterija, koji je moderirala voditeljica UNDP-ovog programa gospodarenja okolišem Sandra Vlašić sudjelovali su predstavnici institucija uključenih u taj projekt, koji su istaknuli da je, pored kontinuirane edukacije, potrebno da država preuzme glavnu ulogu i bude primjer na tom području.
Voditeljica Odjela za opću politiku zaštite okoliša i međunarodne odnose Ministarstva zaštite okoliša i prirode Branka Pivčević Novak istaknula je kako je većina europskih država izradila svoje nacionalne akcijske planove za zelenu javnu nabavu te da se to očekuje i od Hrvatske.