Pravobraniteljica je uvijek na strani osoba s invaliditetom, i onda kada su razne institucije protiv njih zato jer nemaju novca, nemaju znanja ili ne znaju kako s njima razgovarati, istaknula je Slonjšak na okruglom stolu "Zaštita, praćenje i promicanje prava i interesa osoba s invaliditetom", napomenuvši da je u Hrvatskoj oko 525.000 osoba s invaliditetom
Prema službenim podacima u Hrvatskoj ima 524.266 osoba koje su se zbog teškoća obratile sustavu za pomoć, i to ne samo novčanu, a novčanu pomoć u iznosu od 1.250 kuna prima samo njih 2.200, dodala je.
Slošnjak je ocijenila kako smo još uvijek društvo u kojem je normalno da mlada osoba koja doživi nesreću zbog koje ne može hodati ni pokretati ruke, završi u domu za stare i nemoćne.
Istaknula je kako već pet godina, upravljajući službom od 10 ljudi, obilazeći cijelu Hrvatsku, prenosi snažnu poruku osobama s invaliditetom da ne pristanu na zapostavljanje koje im društvo nameće već da se bore za svoj ravnopravni položaj, pokazujući da uskrkos invaliditetu i dalje mogu biti aktivni, samo na drugačiji način.
Izaslanica predsjednika Republike i povjerenica Predsjednika za osobe s invaliditetom, Vesna Škulić pročitala je pismo predsjednika Ive Josipovića, u kojem ističe značajnu ulogu Ureda koji štiti, prati i promiče prava i interese osoba s invaliditetom.
Prema zadnjem popisu stanovništva evidentirano da u Hrvatskoj živi oko 525.000 osoba s invaliditetom i koje ostvaruju neki oblik podrške u raznim sustavima, međutim 759.908 stanovnika se izjasnilo da im za obavljanje svakodnevnih aktivnosti treba pomoć druge osobe, stoji u pismu. Od tog broja samo 22.000 osoba s najtežim invaliditetom i djeca s najtežim teškoćama u razvoju ostvaruju pravo na osobnu invalidninu, a da bi ostvarili neka od prava prolaze kroz dosta krut sustav.
Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić istaknula je da je Slonjšak skupila jako dobar tim te da su im veliki partner i velika potpora u radu jer su im njihovo znanje i informacije dragocjene.
Dodala je da su mnogi projekti koji su otišli u Hrvatski sabor, posljedica zajedničkog rada.
Opačić je čestitala i Slonjšak jer pokazuje svojim radom da ne postoji niti jedna prepreka u borbi za prava osoba s invaliditetom.
Istaknula je da je Ministarstvo ipak u zadnje dvije godine uspjelo neke stvari pomaknuti korak unaprijed - uspjeli su zadržati sve programe unatoč besparici, povećali su za 80 asistenata što je još uvijek nedovoljno te su radili zajedno na zakonu o jedinstvenom tijelu vještačenja koje bi trebalo pridonijeti jedinstvenom utvrđivanju stupnja invalidnosti.
Rekla je da su vratili pravo djeci s višestrukim oštećenjem u Zakonu o socijalnoj skrbi koja su ostajala bez pola invalidnine kada bi krenuli u školu te pravo glasa osobama koje su bile lišene poslovne sposobnosti.
Predsjednik Vrhovnog suda RH Branko Hrvatin kazao je da je jedini kriterij koji govori o stvarnom civilizacijskom napretku određenog društva, o zdravlju društva, kriterij odnosa društva prema osobama koje trebaju imati pomoć društva.
Koordinatorica UN-a i Stalna predstavnica UNDP-a u RH Louisa Vinton istaknula je kako Hrvatska s pravom može biti ponosna jer je među prvim zemljama u svijetu potpisala i ratificirala UN Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom.