Skup je otvorio predsjednik tog udruženja Dražen Tripalo, nakon čega je Zlata Đurđević sa zagrebačkoga Pravnog fakulteta iznijela najvažnije novosti u izmjenama Zakona.
U strukturi kaznenog postupka novo je utvrđenje provođenja istraživanja nakon izvida za djela za koja je propisana kazna kraća od pet godina zatvora te istrage za teža djela, navela je. Istraga se izmjenama otvara javnosti, a tajni ostaju samo izvidi. Istraga se zatvara za javnost samo u onim slučajevima kad je i glavna rasprava zatvorena za javnost, rekla je Đurđević.
Jedna od novosti je i ukidanje unakrsnog ispitivanja, a među novim pravnim sredstvima su mogućnost ulaganja žalbe na rješenje o provođenju istrage, mogućnost da žrtve od državnog odvjetništva traže obavijesti o poduzetim radnjama u roku od dva mjeseca od kaznene prijave, mogućnost žalbe višem državnom odvjetništvu zbog odugovlačenja postupka i mnoga druga sredstva.
Đurđević je među spornim rješenjima izmjena ZKP-a istaknula predviđenu mogućnost potvrđivanja optužnice na temelju službenih zabilješki policije nastalih tijekom istrage pri ispitivanju osumnjičenih. One su se dosad izdvajale iz sudskog spisa na kraju istrage, a potvrđivanje optužnice na temelju njih je sporno jer pri policijskom ispitivanju nije zadovoljeno nekoliko uvjeta za zakonitost iskaza, poput nazočnosti branitelja, ocijenila je Đurđević.
Sporan je i izostanak propisane ovlasti državnom odvjetništvu da naloži policiji uhićenje ili dovođenje osumnjičenih. To se obavlja neslužbeno, ali nije jasno propisano, ocijenila je. Predviđeno pravo uhićenika na branitelja u policijskoj postaji je iluzorno, rekla je.
Zamjenik glavnoga državnog odvjetnika Dragan Novosel govorio je o kaznenom progonu prema izmjenama ZKP-a. Ustvrdio je kako državni odvjetnici po tim izmjenama dobivaju nove poslove koje dosad nisu radili, a među njima je i obveza odgovora žrtavama i oštećenicima o poduzetim radnjama tijekom postupka nakon proteka dva mjeseca od podnošenja prijave ili dojave, naveo je.
Novina su imovinski izvidi kojima se u gospodarskome kriminalu utvrđuje imovina za koju se sumnja da je stečena kriminalnim djelom, gdje je ona, te se prikupljaju dokazi za postupak. Za taj zadatak osnovat će se specijalizirani odjeli, a bit će ih pet - jedan u USKOK-u, te u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Rijeci, rekao je Novosel. Dobrom novinom ocijenio je to što se policiji omogućuje provedba hitnih dokaznih mjera, kao što je uzimanje otisaka prstiju, bez odluke državnog odvjetništva za djela za koja prijeti zatvorska kazna do pet godina.
Upitao je zašto se samo državnim odvjetnicima utvrđuju rokovi za provedbu postupka od prijave do donošenja rješenja te moguće sankcije ako ga ne provedu u roku, a policiji te sucima u prvome i drugom stupnju rokovi se ne utvrđuju.
Skup završava u subotu, 7. prosinca.