Na konferenciji će 26 izlagača iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Kosova, Slovenije i SAD-a kroz šest panela ukazati na probleme u područjima ljudskih prava žena, obitelji, kulturi te nasilju nad ženama.
Ističući kako su kriteriji ravnopravnosti spolova vrlo važne komponente politike proširenja EU, ravnateljica vladina Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin podsjetila je kako je kako je novi Zakon o ravnopravnosti spolova koji je Hrvatska donijela 2008. bio jedan od ključnih elemenata za zatvaranje poglavlja 19 - socijalna politika i zapošljavanje.
"Zemlje kandidatkinje, potencijalne kandidatkinje i zemlje podnositeljice zahtjeva za članstvo u EU dužne su uskladiti nacionalno zakonodavstvo s pravnom stečevinom EU s ciljem uklanjanja neravnopravnosti spolova u svim područjima politike", rekla je Štimac Radin.
Naglasila je i da je Hrvatska tijekom procesa pristupanja EU prošla dug put i stekla dragocjena iskustva vezana uz dinamiku pregovora i izazove pri usklađivanju zakonodavstva te će svoja iskustva i dalje, u suradnji sa institucionalnim mehanizmima za ravnopravnost spolova, dijeliti i sa znanstvenim institucijama i organizacijama civilnog društva u regiji.
"Promicanje ravnopravnosti spolova putem regionalne suradnje, kao i trajno podržavanje znanstvenih rodnih istraživanja i analiza upravo su na inicijativu Ureda za ravnopravnost spolova uvršteni u Nacionalnu politiku za ravnopravnost spolova 2011. do 2015.", kazala je.
Štimac Radin naglasila je kako potpora tog vladina ureda toj međunarodnoj konferenciji proizlazi iz, ne samo ispunjavanja obveze provedbe i praćenja provedbi mjera iz najvažnijeg nacionalnog strateškog dokumenta za uklanjanje diskriminacije žena, već i uvjerenja da su rezultati znanstvenoistraživačkih studija jedan od najznačajnijih izvora artikuliranja preporuka za oblikovanje javnih politika u području rodne ravnopravnosti.
Konferencija se održava pod pokroviteljstvom hrvatskog predsjednika Ive Josipovića i supokroviteljstvom Hrvatskog sociološkog društva.