FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 9,30 sati

ZAGREB, 1. studenog 2013. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 9,30 sati.

LOS ANGELES - Američke i meksičke vlasti objavile su u četvrtak da su otkrile "sofisticiran" tunel ispod njihove zajedničke granice, namijenjen transportu droge između dvije zemlje. Tunel, opremljen električnim sustavom, sustavom zračenja i tračnicama, zatvoren je u srijedu navečer nakon njegova otkrića nedaleko granice između San Diega i Tijuane. Tri osobe su uhićene a vlasti su zaplijenile više od osam tona marihuane te gotovo 150 kg kokaina. Američka agencija za imigraciju i carinu potvrdila je da je ovo prvi put da je kokain pronađen u tom tipu tunela. U Tijuani, meksičke vlasti su istaknule da je pristup tunelu s meksičke stranke bio moguć metalnim ljestvama koje su se spuštale 20 metara u dubinu. Američke snage reda kazale su sa svoje strane da je tunel bio dug više od 500 metara, visok 1,20 metara a širok 90 centimetara te da su ga, s obzirom na njegovu sofisticiranost, osmislili arhitekti i inženjeri. Osam tunela tog tipa otkriveno je od 2006., naglasile su one na konferenciji za tisak u San Diegu. S meksičke strane, izlaz iz tunela nalazi se u zgradi podignutoj 80 metara od granice. "To je sofisticirano", ocijenio je policijski izvor, objašnjavajući da se droga prevozila tračnicama, u elektronički upravljanim vagončićima. Laura Duffy, tužiteljica okruga Južne Kalifornije, kazala je na susretu s novinarima da su dva "supertunela" otkrivena 2011. Kartelima je poručila: "Ako izbušite tunele, mi ćemo ih pronaći, a kad ih pronađemo, uništit ćemo ih". U slučaju presuda, svakoj uhićenoj osobi prijeti zatvorska kazna od 10 godina do doživotnog zatvora, istaknula je Duffy.

WASHINGTON - SAD je ponekad išao "predaleko" u području špijunaže, rekao je američki državni tajnik John Kerry u prvom priznanju Washingtona usred polemike s Europom o masovnom skupljanju podataka Nacionalne agencije za sigurnost (NSA) Nakon deset dana skandala, otkrića i demantija između SAD-a i njegovih europskih saveznika, to je prvi put da neki američki vladin dužnosnik priznaje eksplicitno kontroverznu praksu NSA-ova presretanja komunikacija i podataka u Europi. "U nekim slučajevima, priznajem vam, kao što je to učinio predsjednik Obama, neke od tih akcija otišle su predaleko i osigurat ćemo se da se to više ne dogodi u budućnosti", izjavio je Kerry na konferenciji u Londonu na kojoj je sudjelovao iz Washingtona u četvrtak navečer video linkom. U prenošenom govoru, u prisustvu britanskog kolege Williama Haguea, šef američke diplomacije dugo je opravdavao praksu obavještavanja i skupljanja informacija nužnošću borbe protiv terorizma i prevencijom eventualnih napada. Spominjući napade od 11. rujna 2001., napade u Madridu u ožujku 2004. i one u Londonu u srpnju 2005., Kerry je ustvrdio da su američke vlasti otada osujetile brojne planove za napad zahvaljujući presretanjem komunikacija i skupljanjem informacija. "Doista smo spriječili padove aviona, eksplozije zgrada, ubojstva osoba, jer smo bili u tijeku s tim planovima", argumentirao je Kerry. "I uvjeravam vas da u tom procesu nevine osobe nisu bile prevarene", dodao je vođa američke diplomacije. "Ali mi se trudimo skupiti informacije. Da, u nekim slučajevima, otišlo se predaleko na nedopustiv način", priznao je državni tajnik. U četvrtak navečer je rekao da je Obama "odlučan u pokušaju pojašnjenja te preispitivanja te prakse kako se nitko ne bi osjetio prevarenim".

DŽAKARTA - Polemika izazvana američkim špijunskim programom proširila se u petak na Aziju, upozorenjem Kine i indonezijskim pozivanjem australskog veleposlanika čiju misiju se sumnjiči da je korištena od američke obavještajne službe. Australski veleposlanik u Indoneziji Greg Moriarty nakratko se susreo s visokim dužnosnikom ministarstva vanjskih poslova u Džakarti. "Radilo se o dobrom sastanku", izjavio je novinarima koji su ga čekali na izlazu. Diplomat je pozvan nakon tvrdnji njemačkog časopisa Der Spiegel i australskog dnevnika The Sunday Morning Herald (SMH) prema kojima su australska veleposlanstva u Aziji američke obavještajne službe koristile za presretanje razmjene podataka, posebice na Internetu. Taj je sustav dio široke međunarodne špijunske mreže koju je otkrio Edward Snowden, bivši konzultatnt NSA, a koja potiče živu polemiku između Europe i SAD-a. Indonezija je žestoko prosvjedovala. "Vrlo smo zabrinuti i to je nešto što ne možemo prihvatiti", izjavio je indonezijski ministar vanjskih poslova Marty Natalegawa. "Činjena da zemlje raspolažu mogućnostima skupljanja informacija na način na koji su to činile, to je jedna stvar. No činjenica da se to želi provesti u praksi i posljedično ugroziti veze povjerenja građene desetljećima trebalo bi biti nešto o čemu treba dobro razmisliti", dodao je on. Džakarta je već u srijedu iznijela živo negodovanje nakon informacija SMH-a i Der Spiegela o sustavu špijunaže instaliranom u američkom veleposlanstvu u Indoneziji. Po SMH-u i Der Spiegelu 90 američkih diplomatskih misija imalo je opremu za presretanje podataka, među kojima one u Kini, Maleziji, Indoneziji, Tajlandu.Peking je izvijestio o "velikoj zabrinutosti". "Zahtijevamo od SAD-a pojašnjenja i objašnjenja", izjavila je Hua Chunying, glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova. "Tražimo da prijateljske diplomatske misije i njihovo osoblje u Kini slijede doslovno međunarodne ugovore i ne sudjeluje u nijednoj aktivnosti koja bi mogla zaprijetiti sigurnosti i interesima Kine", dodala je ona u četvrtak na redovitom susretu s novinarima. Malezija je pak zatražila "pojašnjenja" od australskog veleposlanstva.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙