FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ISPRAVAK VIJESTI HNA1958 "Radničko vijeće Zračne ..."

ZAGREB, 25. listopada 2013. (Hina) - Molimo korisnike da u vijest HNA1958 pod naslovom "Radničko vijeće Zračne luke Zagreb traži zaštitu radnih prava" isprave lead vijesti, koji točno glasi:

Ispravak vijesti HNA1958

Radničko vijeće Zračne luke Zagreb traži zaštitu radnih prava

ZAGREB, 25. listopada 2013. (Hina) - Molimo korisnike da u vijest HNA1958 pod naslovom "Radničko vijeće Zračne luke Zagreb traži zaštitu radnih prava" isprave lead vijesti, koji točno glasi:

"Radničko vijeće je zbog bojazni od otpuštanja radnika na današnjem skupu radnika Zračne luke Zagreb (ZLZ) zatražilo da se prilikom primopredaje tvrtke Koncesionaru primijenjuje članak 120. Zakona o radu, a najavili su i mogućnost štrajka".

Ispravljenu vijest ponavljamo u cjelosti.

ZAGREB, 25. listopada 2013. (Hina) - "Radničko vijeće je zbog bojazni od otpuštanja radnika na današnjem skupu radnika Zračne luke Zagreb (ZLZ) zatražilo da se prilikom primopredaje tvrtke Koncesionaru primijenjuje članak 120. Zakona o radu, a najavili su i mogućnost štrajka".

Na inicijativu Radničkog vijeća danas je održan skup radnika ZLZ, a njihovi predstavnici su ponovili stajalište o načinu prijenosa Ugovora o radu radnika zračne luke prilikom primopredaje koncesionaru tako da se primjenjuje članak 120. Zakona o radu (kojim je definiran odnos poslodavca prema višku radnika). Taj se zahtjev temelji na tumačenju predstavnika radnika da danom primopredaje ZLZ prestaje djelovati, radnici više nemaju što raditi te postaju kolektivnim viškom.

"Slijedom toga Uprava bi trebala svim radnicima raskinuti postojeće ugovore o radu, isplatiti otpremnine (u ukupnoj visini oko 70 milijuna kuna neoporezivo) i pripremiti program zbrinjavanja, a koncesionar dalje ima obvezu radnicima ponuditi nove ugovore o radu s istim uvjetima koje su imali u ZLZ-u", stoji u priopćenju iz Uprave ZLZ-a.

Navodi se kako je temeljem prikupljenih mišljenja pravnih stručnjaka i Ministarstva rada, stav Uprave ZLZ-a da nastavak zaposlenja za radnike nakon dana preuzimanja nije upitan i da nema tehnoloških razloga za proglašenje kolektivnoga viška radnika te nije potrebno raskidati postojeće ugovore o radu niti raditi program zbrinjavanja.

Uprava ZLZ-a ističe da koncesionar u uvjetima primjene članka 120. Zakona o radu nema obvezu ponuditi nove ugovore o radu s istim uvjetima. To je, navodi se, osobito rizično za sigurnost radnika, jer dovodi u pitanje kontinuitet poštivanja prava iz postojećih ugovora o radu sa ZLZ-om.

Temeljem Ugovora o koncesiji definirano je da je prijenos ugovora o radu potrebno provesti prema članku 133. Zakona o radu, koji predstavlja najveći stupanj zaštite prava radnika i osigurava kontinuitet prava, stoji u priopćenju te se dodaje kako u tom slučaju nema potrebe proglašenja kolektivnog viška radnika te da su sva prava iz važećega ugovora o radu i postojećeg Kolektivnog ugovora zajamčena na rok od najmanje 5 godina.

Iako ne postoji zakonska obaveza, Uprava je, kako navodi, uz suglasnost nadležnih tijela, isti iznos novca (oko 70 milijuna kuna brutto), spremna osigurati u obliku nagrade za lojalnost u trenutku preuzimanja.

Skup radnika je, kako se navodi, završen konstatacijom predstavnika radnika da su s jučerašnjim danom prekinuli daljnje pregovore te je najavljeno stavljanje u mirovanje svih prava i obveza koja pripadaju Radničkom vijeću temeljem Zakona o radu i drugih akata. Najavljene su daljnje aktivnosti i mogućnost štrajka, stoji u priopćenju.

Stav Uprave o načinu prelaska radnika ZLZ kod novog poslodavca (koncesionara) od početka pregovora s predstavnicima radnika je nepromijenjen, osim što je u tijeku pregovora definiran iznos za isplatu nagrade od navedenih oko 70 milijuna kuna, ističe Uprava i dodaje kako Uprava ZLZ ima mandat i obvezu provesti ovu proceduru sukladno zakonu.

Uredništvo Hine

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙