FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 14. listopada 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

LJUBLJANA - Pogreške otkrivene nedavno prilikom remonta nuklearke Krško nisu utjecale na sigurnost njena rada niti izazvale štetne ispuste u okoliš, izjavio je u ponedjeljak za Slovensku televiziju Andrej Stritar, direktor državne uprave za nuklearnu sigurnost. Oštećenja šipki nuklearnog goriva, koja su utvrđena prilikom remonta, česta su pojava u nuklearnim elektranama, a bila su i očekivana jer su u vodi kojom se hladi reaktor utvrđene povećane vrijednosti gorivih elemenata, rekao je Stritar, dodavši da oštećenja nisu prešla granične vrijednosti niti ugrozile sigurnost rada i djelovanje nuklearke. Rashladna voda u primarnom krugu reaktora stalno se filtrira i čisti pa zato ne može doći u doticaj s okolišem izvan nuklearke, a uzrok oštećenja se još utvrđuje, rekao je Stritar. Po njegovim se riječima trenutačno obavlja ultrazvučni pregled svih gorivih šipki koje će kasnije biti vraćene u reaktor, a istodobno se podrobno pregledavaju i svi ostali konstrukcijski dijelovi nuklearke.

PEKING - Godišnja inflacija u Kini dosegnula je u rujnu najvišu razinu u sedam mjeseci od 3,1 posto, pokazali su danas objavljeni službeni podaci. Podatak očituje snažno ubrzanje rasta cijena na godišnjoj razini, budući da je u kolovozu indeks potrošačkih cijena, glavno mjerilo inflacije u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu, uvećan za 2,6 posto, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (NBS). Među glavnim je pokretačima rujanske inflacije bio skok cijena hrane, koji vlasti pripisuju praznicima krajem rujna i početkom listopada, te poplavama i sušama u nekim kineskim područjima. Dodatni su razlozi bile niže temperature početkom jeseni, viši putni troškovi i skuplje gorivo, navodi NBS-ev analitičar Yu Qiumei u priopćenju. U prvih devet mjeseci ove godine indeks potrošačkih cijena porastao je 2,5 posto u odnosu na isto razdoblje lani, priopćili su iz NBS-a.

FRANKFURT - Europska središnja banka (ECB) spremna je po potrebi bankama zaračunavati negativne kamate za depozite, kazao je danas član upravnog vijeća ECB-a i guverner malteške središnje banke Josef Bonnici, upozorivši ipak da bi takav potez mogao imati negativne posljedice. "Uvijek smo govorili da postoje određeni čimbenici, određene komplikacije koje treba pratiti. Takav potez može imati određene posljedice koje bi možda trebalo uzeti u obzir ali moguće je zaračunavati negativne kamate i mi smo na to spremni. Negativna kamata ima svoje dobre i svoje loše strane", rekao je Bonnici u danas objavljenom intervjuu za novinsku agenciju MNI. Dodao je da bi učinak dodatnog sniženja ključnih kamatnih stopa u eurozoni bio slabiji budući da su već sada na niskoj razini. U osvrtu na inflaciju čelnik malteške središnje banke kazao je da "nije siguran predstavlja li važeća niska razina ključnih kamatnih stopa poseban razlog za zabrinutost". "U ovoj fazi očekujemo da će inflacija vjerojatno ostati u razumnom području između jedan i dva posto", dodao je.

STOCKHOLM - Nobelova nagrada za ekonomiju dodijeljena je američkim znanstvenicima Eugeneu Fami, Larsu Peteru Hansenu i Robertu Shilleru za istraživanje koje je poboljšalo kvalitetu dugoročnih prognoza cijena imovine, objavio je danas Odbor za dodjelu Nobelove nagrade u Stockholmu. "Nemoguće je predvidjeti kakva će biti cijena dionica i obveznica za nekoliko dana ili tjedana ali moguće je predvidjeti njezin širi trend u duljem vremenskom razdoblju, primjerice u iduće tri do pet godina, kako su utvrdili i analizom potkrijepili ovogodišnji laureati", naglasio je Odbor Kraljevske akademije prilikom dodjele nagrade. Novčani fond nagrade iznosi osam milijuna kruna (1,25 milijuna dolara).

Ponašanje cijena imovine ključno je za donošenje odluka o štednji, kupnji kuće i ekonomskoj politici država, podsjećaju članovi akademije. "Pogreške pri određivanju cijena imovine mogu pridonijeti izbijanju financijskih kriza a nedavna globalna recesija pokazuje da takve krize mogu naškoditi cijelom gospodarstvu", dodaje se u priopćenju.

LJUBLJANA - Slovenska javnost nesklona je uvođenju poreza na nekretnine koji bi se počeo ubirati od početka iduće godine i u već prihvaćenom proračunu za 2014. predviđa se da bi osigurao dodatnih 204 milijuna eura prihoda. Porezu na nekretnine protivi se 75 posto građana, a 89 posto ocjenjuje da će njegovim uvođenjem plaćati za svoje nekretnine znatno više nego kroz dosadašnji komunalni doprinos, pokazala je anketa koju je u ponedjeljak objavilo ljubljansko "Delo". Prema sadašnjem prijedlogu zakona o kojemu će parlament uskoro odlučivati po hitnom postupku, porez od 0,15 posto plaćao bi se za nekretnine u kojima vlasnici žive, 0,50 posto za nerezidene nekretnine poput vikendica, praznih stanova i stanova koji se daju u najam. Na stambene nekretnine čija vrijednost prelazi 500.000 eura plaćao bi se dodatni porez od 0,15 posto. Sadašnji prijedlog zakona predviđa 0,30-postotni porez za poljoprivredne zgrade, te 0,15 posto poreza na poljoprivredna zemljišta i 0,07 posto na šume.

MOSTAR - Građani BiH na visokom su sedmom mjestu u svijetu po tome koliko novca iz kućnog proračuna godišnje troše na alkohol. Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u prosjeku jedna odrasla osoba iz BiH popije 9,6 litra alkoholnih pića i po tome kriteriju je ova zemlja razmjerno nisko na svjetskoj ljestvici. No, ukoliko se uzme u obzir bruto domaći proizvod i visina plaća, onda se BiH svrstava na sedmo mjesto po izdvajanju na alkoholna pića. Po podacima WHO-a, najviše se konzumiraju destilirana alkoholna pića na koja otpada oko 73 posto ukupne potrošnje, dok je pivo na drugome mjestu, a pije ga 23 posto građana BiH. Najmanje se konzumira vino koje prema tim podacima konzumira tek oko 4 posto građana. Mediji u BiH izvješćuju da su po podacima WHO-a najrastrošniji Česi, kod kojih se izdvajanje novca za alkohol svake godine povećava, a slijede ih Slovenci. Razlog za nagli skok konzumacije alkohola u Sloveniji po objašnjenju WHO-a je to što se ova zemlja našla u dubokoj recesiji, što je izazvalo lančanu reakciju kod građana.

BUDIMPEŠTA - Sve veći broj zaposlenih u Mađarskoj želi primati plaću u gotovini zbog rastućih naknada u bankama, piše dnevnik Magyar Nemzet. Stručnjak za finacije Laszlo Szucs kaže da zaposlenici imaju pravo zattražiti da im se mjesečna primanja isplaćuju u gotovini, čak i ako ugovor o zapošljavanju stimulira bezgotovinsku transakciju kao vid isplate dohotka. Mađarski parlament je u lipnju odobrio povećanje davanja na financijske transakcije s 0,2 na 0,3 posto.

ZAGREB/WEIMAR - S ciljem promocije njemačkog turizma i povećanja stranog turističkog prometa, Njemačka turistička zajednica-DTZ okupila je danas u gradu Weimaru na trećoj po redu radionici Central Europe Workshop (CEW) oko stotinu touroperatora i novinara iz 13 zemalja srednje i jugoistočne Europe, među kojima i iz Hrvatske, doznaje se iz beogradskog ureda DTZ-a. Ove je godine odabran Weimar, koji je kao grad kulture jedan od 38 spomenika svjetske kulturne baštine u Njemačkoj pod zaštitom UNESCO-a, čemu pod sloganom "UNESCO svjetska kulturna baština-kulturna i prirodna bogatstva" DTZ posvećuje iduću godinu. U povodom radionice u Weimaru, predsjednica Upravnog odbora DTZ-a Petra Hedorfer naglasila je važnost suradnje njemačkih sa stranim turističkim partnerima, pa i iz srednje i jugoistočne Europe, odakle se svake godine povećava broj turističkih dolazaka u Njemačku. Na radionici turističku ponudu Njemačke predstavlja više od 40 njemačkih hotelijera, agencija, kulturnih institucija i drugih tvrtki. Osim iz Hrvatske na radionici sudjeluju novinari i touroperatori iz Austrije, BiH, Bugarske, Češke, Mađarske, Crne Gore, Poljske, Rumunije, Srbije, Slovačke, Slovenije i Ukrajine.

SYDNEY - Godišnja prodaja ružičastih dijamanata je 2013. privukla rekordni broj ponuda iznad milijun dolara po dragulju, navela je rudarska kompanija Rio Tinto, vlasnica australskog rudnika Argyle, gdje se iskapa većina ružičastih dijamanata na planetu. Kupcima su 2013. bila ponuđena 64 crvena, ružičasta i plava dragulja. Tako rijetki dijamanti u boji nude se samo jednom godišnje, a ranije su bili izloženi u Sydneyu, New Yorku, Tokiju, Hong Kongu i Perthu kako bi kupci mogli procijeniti njihovu kvalitetu. Argyle Phoenix, dragulj od 1,56 karata, jedan je od tri crvena dijamanata ponuđena na prodaju ove godine, a prodan je za više od 2 milijuna američkih dolara jednom draguljaru Singapura, čime je postao najskuplji dragulj po karatu iz rudnika Argyle. Argyle Dauphine, dijamant duboke ružičaste boje od 2,51 karata je također postigao cijenu višu od 2 milijuna dolara, a kupio ga je jedan Amerikanac. Cijena karata ružičastog dijamanta može doseći 50 puta cijenu bijelog kamena. Stručnjaci ružičastu boju objašnjavaju izloženošću višim temperaturama i pritiscima.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice kretale su se u ponedjeljak između pozitivnog i negativnog teritorija, pri čemu je slabost tehnoloških dionica neutralizirala dobitke u sektoru vojne industrije. Londonski FTSE porastao je 0,1 posto na 6.494 boda, frankfurtski DAX oslabio 0,25 posto na 8.704 boda a na istom je postotnom gubitku bio i pariški CAC, kliznuvši na 4.210 bodova. Zabrinutost zbog utjecaja fiskalne blokade u Sjedinjenim Državama i strah od usporavanja rasta u Kini najviše su naštetili cikličkim dionicama. Tako su na vrijednosti izgubili financijski, rudarski, automobilski i tehnološki sektor. Automobilski sektor oslabio je u prosjeku 0,5 posto, a banke 0,4 posto. Podaci pokazuju da je pad kineskog izvoza u rujnu pokvario raspoloženje ulagača. Ta zabrinutost očitovala se u povlačenju u defanzivne dionice, pa je tako komunalni sektor ojačao 0,6 posto a telekomunikacije jedan posto. Indeks europskog tehnološkog sektora oslabio je u prosjeku 1,1 posto, predvođen padom cijena dionica francuskog proizvođača softvera Dassault za sedam posto uslijed pada narudžbi, posebice u Aziji.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, a pod pritiskom je i dolar jer u Washingtonu tijekom vikenda nije postignut dogovor o povećanju državnog zaduživanja, pa se bliži rok kada američka vlada neće moći ispuniti sve svoje financijske obveze. Burzovni indeksi u Južnoj Koreji, Australiji i Singapuru bili su u 7,30 sati u minusu između 0,1 i 0,5 posto, dok su u Šangaju cijene dionica porasle 0,5 posto. U Japanu i Hong Kongu danas se zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 posto, skliznuvši s najviše razine u tri tjedna, dosegnute u petak. Snažan rast cijena dionica krajem prošloga tjedna temeljio se na nadi ulagača da bi se tijekom vikenda u američkom Kongresu mogao postići dogovor o privremenom povećanju razine dozvoljenog zaduživanja države. Međutim, to se nije dogodilo. Premda većina ulagača očekuje da će demokrati i republikanci postići dogovor do 17. listopada, mogućnost da se to, ipak, ne dogodi navodi na oprez.

NEW YORK - Nade ulagača na Wall Streetu da će se već ovoga tjedna moći preusmjeriti s političkih pitanja prema gospodarskim fundamentima nisu se ispunile jer tijekom vikenda u Washingtonu nije postignut dogovor o povećanju dozvoljenog zaduživanja države, pa se i dalje očekuje nestabilno trgovanje. Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 1,1 posto, na 15.237 bodova, a S&P 500 indeks 0,7 posto, na 1.703 boda. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,4 posto, na 3.791 bod. Snažan rast S&P 500 i Dow Jones indeksa u posljednja dva dana prošloga tjedna posljedica je nade ulagača da bi se tijekom vikenda mogao postići dogovor o privremenom povećanju razine dozvoljenog zaduživanja države. Krajem prošloga tjedna u Zastupničkom domu Kongresa, u kojemu većinu imaju republikanci, pregovori nisu uspjeli, pa je 'loptica' prebačena Senatu, u kojemu većinu drže demokrati. Međutim, ni u gornjem domu parlamenta tijekom vikenda nije pronađeno rješenje po pitanju zaduživanja države i povratka na posao državnih službenika, koji su na neplaćenom dopustu od 1. listopada.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙