Sindikatima je prijedlog za statusnu promjenu u Zagrebačkom holdingu i osnivanje novih trgovačkih društava s ograničenom odgovornošću "ishitren i neprihvatljiv", jer, kako ističu, ugrožava kvalitetu usluge građanima i opstojnost radnih mjesta većine radnika u izvršnim službama u Zagrebačkom holdingu. Također može imati dalekosežne posljedice, koje je teško kasnije popraviti, dodaju.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel naglasio je na konferenciji za novinare u Radničkom domu, da se na sjednici Gradske skupštine želi dati suglasnost Zagrebačkom holdingu da krene u restrukturiranje, odnosno osnivanje sedam društava s ograničenom odgovornošću - AGM, Čistoća, Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo, Robni terminali, Stanogradnja, Vodoopskrba i odvodnja i Tržnice.
Apelirao je na zastupnike da tu točku skinu s dnevnog reda i omoguće dijalog sa socijalnim partnerima, te da, ako se ide u restrukturiranje, ono provede uz maksimalne konzultacije sa socijalnim partnerima kako bi znali što je krajnji cilj Grada Zagreba, odnosno Zagrebačkog holdinga kao vlasnika sve imovine.
I predsjednik Sindikata prometa i veza Hrvatske, Stjepan Lisičak, je naglasio kako sindikati traže da sudjeluju, barem koliko je to moguće, u restrukturiranju Holdinga. Najavio je da su spremni poduzeti sindikalne akcije ako se provede najavljeno izdvajanje.
Obično se kaže da je put u pakao popločen s dobrim namjerama. Mi mislimo da restrukturiranje Zagrebačkog holdinga na ovakav način, doslovno može biti put u pakao, ocijenio je Novosel.
Ustvrdio je kako se od 1996. od kada je na snazi Zakon o trgovačkim društvima i od jedne pravne osobe stvaraju društva s ograničenom odgovornošću, u Hrvatskoj izgubilo na stotine tisuća radnih mjesta.
"Princip je bio uvijek isti - imovinu zadržati na jednom mjestu, u ovom slučaju na Zagrebačkom holdingu, radnike prebaciti u društva s ograničenom odgovornošću i njima u imovinu prenijeti stol, fikus i eventualno još jedan stari kompjuter, i 'evo, vi ste sada na tržištu ! Ali mi ćemo vam, kao Holding, kao osnivač postaviti upravu, te imovinu koju ste dosada koristili, koju su radnici kroz godine rada stjecali, dati u najam ili koncesiju i utvrditi visinu najma, a onda ćemo se mi zajedno dogovoriti kada ćete ili završiti u likvidaciji ili ići u privatizaciju' ", kazao je Novosel.
Istaknuo je kako su sindikati svjesni da Holding posluje s velikim gubitcima i pozdravljaju svaku namjeru da se snize cijene komunalnih usluga građanima koje su izuzetno visoke, ali ne mogu prihvatiti da taoci restrukturiranja postanu radnici.