Jedinstvena europska valuta oslabila je tako 0,13 posto, na 1,3474 dolara. Na sličnom gubitku euro je bio i prema jenu, skliznuvši za 0,1 posto, na 133,25 jena.
Dolar je također oslabio prema jenu, i to 0,27 posto, spustivši se na 98,56 jena.
Poslovna klima u Njemačkoj blago je poboljšana u rujnu i trenutno je na najvišoj razini u posljednjih 17 mjeseci, objavio je danas njemački institut za ekonomska istraživanja Ifo. Rujanski podatci bolji su od kolovoških, ali su lošiji nego što su tržišta očekivala.
Jedinstvenu valutu blago su pritisnule i najnovije izjave čelnika ECB-a Marija Draghija da su u središnjoj banci spremni bankama ponuditi novi krug dugoročnih zajmova kako bi priječili kamatnim stopama na tržištu novca da dosegnu razine koje bi mogle naštetiti gospodarstvu.
Izjave guvernera dodatno je podupro ECB-ov dužnosnik Ewald Nowotny, ustvrdivši da bi bilo prerano da ECB započne s ukidanjem kriznih mjera.
"Nešto slabiji Ifo indeks nije pomogao popraviti raspoloženje na tržištu, kao ni najnovije Draghijeve izjave, koje sugeriraju da prognoze ostaju neizvjesne i da je prilično vjerojatno da će monetarna politika biti dodatno ublažena", kazao je Paul Robson, valutni strateg u RBS-u.
Dolar su pak pogodile izjave dužnosnika američke središnje banke Fed kako tamošnja središnja monetarna vlast strahuje da ne ugrozi i dalje krhki oporavak domaćeg gospodarstva.
Predsjednik njujorške podružnice Feda William Dudley, poznat po sklonosti labavoj monetarnoj politici i bliski suradnik Fedova guvernera Bena Bernankea, branio je prošlotjednu neočekivanu odluku Feda o zadržavanju postojećih poticajnih mjera, ali ne isključuje mogućnost njihova smanjenja u ostatku godine.