"Zajednička suradnja u predmetima ratnih zločina se mora razvijati i nastaviti kako bi BiH i Srbija u u predstojećem razdoblju riješile predmete čije neprocesuiranje opterećuje vladavinu prava i proces pomirenja u regiji", istaknuo je prema priopćenju tužitelj Salihović.
Kako se dodaje, bosanskohercegovačka strana izvijestila je kolege iz Srbije o aktivnostima na pronalasku i ekshumaciji srbijanskih državljana nesrpske nacionalnosti koje su pripadnici vojske i policije bosanskih Srba 1993. godine oteli iz vlaka na pograničnoj željezničkoj postaji Štrpci i potom ih ubili u okolici Višegrada.
Srbijansko je tužiteljstvo za ratne zločine pravosudnim tijelima u BiH dostavilo informacije o mogućim lokacijama na kojima su pokopana tijela žrtava pa je u tijeku proces ekshumacije i utvrđivanja identiteta pronađenih tijela.
Predstavnici Tužiteljstva BiH najavili su pak kako će srbijanskom tužiteljstvu uskoro predati dokazne materijale o dva slučaja ratnih zločina počinjenih u Srebrenici za što su osumnjičene osobe koje se nalaze u Srbiji.
Navedeno je kako su tužitelji iz Beograda izrazili veliku zahvalnost udrugama obitelji žrtava ratnog zločina iz Srebrenice i Pokretu majki enklava Srebrenica i Žepa na davanju suglasnosti i potpore za procesuiranje optuženih za zločine u Srebrenici, koji se nalaze u Srbiji.
"Ova suglasnost i potpora našem radu od srebreničkih žrtava je veliki pomak i predstavlja izraz povjerenja za Tužiteljstvo za ratne zločine Srbije i jedan je od bitnih koraka u procesu uspostave vladavine prava i pomirenja u regiji", kazao je srbijanski tužitelj Vukčević.
Na sastanku je dogovorena daljnja suradnja i pomoć u procesuiranju ratnih zločina u predmetima u kojima se počinitelji, žrtve ili dokazi nalaze na teritoriju dvije države.