FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 19. rujna 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

PARIZ - Najveća svjetska gospodarstva prošle su godine povećala poljoprivredne subvencije usprkos napregnutim proračunima i visokim cijenama hrane, utvrdila je Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD). Prošle su godine državne potpore poljoprivredi u 47 najrazvijenijih zemalja svijeta u prosjeku dosegnule protuvrijednost oko 17 posto bruto prihoda u tom sektoru, u odnosu na 15 posto koliko su iznosile u 2011., objavio je jučer OECD u redovnom godišnjem izvješću. To je povećanje zapravo bilo nepotrebno budući da su više cijene poljoprivrednih proizvoda pružale dobru priliku za smanjenje subvencija, smatraju u OECD-u. "Svjetska tržišta hrane i roba doživljavaju procvat i očekuje se da će cijene roba i dalje rasti pa je pravi trenutak da se vlade vjerodostojno obvežu provesti opsežnu reformu poljoprivrednih subvencija", zaključio je direktor OECD-a za trgovinu i poljoprivredu Ken Ash. Izvješće je predstavljeno u Bruxellesu, u sjedištu Europske unije koja po navodima OECD-a poduzima "značajne korake" kako bi reformirala iznimno velikodušan program subvencija, no dodaju da su moguća i dodatna poboljšanja.

WASHINGTON - Odluka američke središnje banke da nastavi ubrizgavati ogromne iznose u matično gospodarstvo kako bi poduprla njegov rast pružit će u idućim mjesecima potporu i gospodarstvima u nastajanju, tumače analitičari. Fed se jučer suzdržao od smanjivanja programa otkupa imovine u mjesečnom iznosu od 85 milijardi dolara, što bi privremeno moglo olakšati položaj gospodarstava u nastajanju, ozbiljno uzdrmanih najavljenim smanjenjem. Banka je u najnovijim tromjesečnim prognozama snizila procjenu američkog gospodarskog rasta u ovoj godini, na dva do 2,3 posto. U lipnju prognoziran je raspon od 2,3 do 2,6 posto. Još je više srezana prognoza za iduću godinu, na 2,9 do 3,1 posto, s dosada prognoziranih 3,0 do 3,5 posto. Stoga su u Fedu odlučili zadržati dosadašnju mjesečnu vrijednost programa poticaja, upozoravajući da štedljiva proračunska politika i više kamate na hipoteke generiraju pritisak na gospodarstvo. Ovog je mjeseca međunarodni monetarni fond (MMF) prognozirao promjenu u dinamici svjetskog gospodarskog rasta, predviđajući da će njegov glavni pokretač u kratkoročnoj perspektivi biti SAD, uz asistenciju Europe i Japana koji bi se trebali oporaviti od recesije i razdoblja slabašnog rasta.

ATENA - Grčko gospodarstvo na putu je oporavka, kazao je danas grčki ministar financija, pozivajući se na procjene vlade prema kojima je tamošnje gospodarstvo zabilježilo rast u drugom tromjesečju. "Prema dostupnim pokazateljima gospodarstvo je u drugom tromjesečju poraslo u odnosu na prvo tromjesečje, i to po prvi put od početka krize, sudeći po sezonski prilagođenim podacima", kazao je Ianis Sturnaras u govoru na konferenciji. "Po prvi put u vladi procjenjujemo da je BDP u drugom tromjesečju uvećan u odnosu na prethodno tromjesečje", dodao je. Grčki statistički ured ne objavljuje sezonski prilagođene podatke o kretanjima BDP-a u odnosu na prethodno tromjesečje već samo u usporedbi s istim razdobljem godine ranije. Prema nedavno objavljenim podacima, grčko gospodarstvo u drugom je tromjesečju smanjeno za 3,8 posto na godišnjoj razini. Sturnaras ipak nije izričito kazao da je gospodarstvo izašlo iz šestogodišnje recesije, napominjući tek da aktualni gospodarski pokazatelji upućuju na trend slabljenja recesije i postupnog oporavka aktivnosti. U razgovoru za Reuters ministar je potvrdio kako očekuje da će se gospodarstvo u ovoj godini smanjiti za oko 3,8 posto. Prijašnjom procjenom vlada je predviđala pad od 4,2 posto.

TOKIO - Japanski izvoz zabilježio je u kolovozu najveći skok u tri godine ali to nije bilo dovoljno da spriječi rast trgovinskog manjka na najvišu razinu ikada zabilježenu u tom mjesecu, zbog viših troškova energije, pokazali su podaci objavljeni u četvrtak. Kolovoških 960,3 milijarde jena najveći je manjak za mjesec kolovoz otkada su se počeli prikupljati ti podaci i ujedno produžuje razdoblje u kojem Japan bilježi manjak na 14 mjeseci. U prošlogodišnjem kolovozu iznosio je 768,4 milijarde jena. Jeftiniji jen ujedno je podigao i japanski izvoz, za 14,7 posto, a glavni je motor bila snažna potražnja za vozilima. To je najoštriji rast izvoza u pojedinačnom mjesecu od kolovoza 2010. Snažno je poskočio čak i izvoz u Kinu, čak 15,8 posto, i to usprkos teritorijalnom sporu oko nenastanjenog otočja. Uvoz je pak u prošlom mjesecu skočio za 16 posto, poduprt snažnim rastom troškova energije koji bilježe uzlazni tred otkada je Tokio zbog krize u nuklearnoj elektrani u Fukushimi odlučio isključiti svoje nuklearne reaktore. Mješovita trgovinska slika u velikoj je mjeri posljedica slabljenja jena, zbog čega su porasli troškovi uvoza ali i vrijednost izvoza.

PARIZ - Air France najavio je da će iduće godine ukinuti oko 2.800 radnih mjesta kroz dobrovoljne odlaske radnika, u sklopu restrukturiranja tijekom kojeg su tog zrakoplovnog prijevoznika već napustile tisuće radnika. Kompanija je prvo u srpnju najavila da će smanjiti broj radnika za 2.500, dok su francuski mediji ovog tjedna izvijestili da bi ta brojka mogla narasti i na 3.000. Smanjenje broja radnika sastavni je dio opsežnog programa restrukturiranja u sklopu kojeg je u dvije godine kompaniju već kroz dobrovoljni raskid radnog odnosa napustilo 5.600 zaposlenih. Tako je broj zaposlenih smanjen na 100.700, uz zamrzavanje plaća. Izvršni direktor Air Francea Frederic Gagey rekao je da će razgovori sa sindikatima o planu dobrovoljnih odlazaka započeti u sljedećem mjesecu. Također je najavio pojačano oslanjanje na vanjske kooperante i jačanje niskotarifne podružnice Transavia, te ubrzano 'umirovljenje' flote zrakoplova Boeing 747. Nove je mjere Gagey opravdao tvrdnjom da zračni prijevoznik neće postići "svoj cilj povratka na pozitivnu nulu" u ovoj godini već će šestu uzastopnu godinu zabilježiti operativni gubitak.

SODERTALJE - Europsko tržište kamiona ove je godine mimoišlo uobičajeno sezonsko usporavanje u trećem tromjesečju jer su kompanije pohrlile kupiti nova vozila prije no što ih nove norme o emisijama štetnih plinova 1. siječnja prisile na kupnju skupljih modela, objavila je švedska Scania. Potražnja za teškim kamionima u ovoj godini bilježi uzlet u cijeloj Europi nakon višegodišnjeg razdoblja silaznih trendova i Scania je u srpnju najavila da će u ostatku godine pojačati proizvodnju u dvije faze. Glavni je razlog europskog oporavka potreba da se stara vozila, kupljena u godinama procvata prije financijske krize 2008., zamijene novima, ali je veliku ulogu odigrala i potražnja za starijim modelima, takozvanim Euro 5 kamionima, prije stupanja na snagu novih propisa o emisijama štetnih plinova. Dok se europska potražnja oporavlja, paralelno posustaje procvat na tržištima Latinske Amerike u odnosu na prethodno tromjesečje, primjećuju u Scaniji. Švedska kompanija nije prisutna na tržištu SAD-a ali u Latinskoj Americi ostvaruje veći udio prodaje nego njezini konkurenti Daimler i Volvo.

LONDON - Cijene nafte na svjetskim su tržištima porasle drugi dan zaredom uslijed neočekivane odluke američke središnje banke Fed o nastavku labave monetarne politike, zbog čega je porasla potražnja za rizičnom imovinom. Barel sirove nafte na londonskom tržištu poskupio je za daljnjih 58 centi, na 111,18 dolara. Jučer je na zatvaranju stajao 110,60 dolara, na dnevnom dobitku od 2,41 dolar. Na američkom tržištu cijena mu je porasla za dodatna 72 centa, na 108,79 dolara. Jučer je uvećana za 2,65 dolara, na 108,07 dolara. Cijene nafte na londonskom i američkom tržištu jučer su zabilježile najsnažniji rast u posljednja tri tjedana, nakon odluke Feda koja je iznenadila tržišta. Najava nepromijenjenog programa kupovina obveznica pogodila je dolar, dok je potražnja za rizičnom imovinom porasla. Uzlet cijena donekle su zakočile izjave iranskog predsjednika Hasana Ruhanija koji je obećao da njegova vlada nikada neće razvijati nuklearno naoružanje. Riječ je o dosad najsnažnijem signalu da bi se diplomatskim putem mogli 'omekšati' desetljećima zategnuti odnosi Irana i Zapada. To je izbrisalo dio premije rizika povezane sa strahovima od potencijalnog sukoba Irana sa Zapadom, koja je ugrađena u cijene nafte.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice porasle su u četvrtak nakon što je američka središnja banka ugodno iznenadila investitore, odgodivši odluku o smanjenju poticaja za gospodarstvo, pa su burzovni indeksi zabilježili najviše razine u više godina. Londonski FTSE porastao je 1,37 posto na 6.651 bod, frankfurtski DAX za 1,04 posto na 8.722 boda, dok je pariški CAC bio u plusu 0,91 posto i iznosio 4.207 bodova. Fed je jučer nakon zatvaranja europskih tržišta objavio da će nastaviti kupovati 85 milijarde dolara obveznica mjesečno, suprotno očekivanjima i signalima da bi već ovog mjeseca mogao početi smanjivati taj iznos, nagađalo se za pet do 10 milijardi dolara mjesečno. U takvom je okruženju indeks VSTOXX koji mjeri nagle oscilacije u cijenama dionica, oslabio 5,4 posto, spustivši se na najnižu razinu u mjesec dana kao signal naglog jačanja sklonosti ulagača riziku. Najveći je dobitnik danas bio rudarski sektor, čije su dionice u prosjeku poskupjele 2,6 posto. Cijene dionica rudarskih kompanija Randgold Resources i Fresnillo porasle su 7,7 odnosno pet posto nakon što je cijena zlata dosegnula najvišu razinu u tjedan dana.

NEW YORK - U srijedu su na Wall Streetu S&P 500 i Dow Jones indeks skočili na rekordne razine jer je na tržištu zavladala euforija nakon odluke Feda da neće smanjiti poticajne monetarne programe koji su već godinama glavni pokretači rasta cijena dionica. Dow Jones skočio je 0,95 posto, na 15.676 bodova, a S&P 500 indeks 1,22 posto, na 1.725 bodova, što su njihove najviše razine u povijesti. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 1,01 posto, na 3.783 boda. Snažan rast cijena dionica uslijedio je nakon što je američka središnja banka priopćila da programi kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedni 85 milijardi dolara mjesečno, ostaju nepromijenjeni. Zadržavši krajnje labavu monetarnu politiku nepromijenjenu, Fed je ugodno iznenadio ulagače koji su očekivali smanjenje tih programa za 10 milijardi dolara mjesečno. „Nema smanjenja poticaja, tržište to voli. Gledajući kratkoročno iz perspektive tržišta, dobro je da Fed nastavlja s izdašnim poticajima. Što se, pak, tiče realnog gospodarstva, očito je da je Fed zabrinut sporim rastom. Vidjet ćemo hoće li se rast cijena dionica nastaviti, no zasad uspon traje“, kaže Brad McMillan, direktor u tvrtki Commonwealth Financial.

TOKIO - Na azijskim burzama jutros vlada euforija, dok je tečaj dolara u odnosu na euro potonuo na najnižu razinu u osam mjeseci, nakon odluke Feda da neće smanjivati poticajne monetarne mjere sve dok se ne ubrza rast američkog gospodarstva. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 1,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Singapuru i Hong Kongu porasle između 0,3 i 1,6 posto. Burzovni indeksi u Indoneziji i Filipinima skočili su i više od 3 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 2,2 posto. Od Tokija do Sydneya ulagači slave jučerašnju odluku američke središnje banke da će i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku. Očekivalo se da će Fed smanjiti programe kupnje državnih i hipotekarnih obveznica za 10 milijardi dolara, no središnja je banka odlučila da će taj iznos i dalje ostati na 85 milijardi mjesečno. Na konferenciji za novinare, održanoj nakon dvodnevne sjednice čelnika središnje banke, predsjednik Feda Ben Bernanke kazao je jučer da će se vrlo labava monetarna politika zadržati sve dok podaci ne potvrde da je gospodarstvo čvrsto na putu oporavka.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙