Ističu to iz Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture reagirajući na, kako navode, netočne informacija u pojedinim medijima o tome da cijene međunarodnim roaming uslugama nisu značajno pale nakon ulaska Hrvatske u EU.
Iz resornog ministarstva pritom upozoravaju kako se roaming usluge identificiraju s klasičnim međunarodnim pozivima, iako se ne radi o istoj stvari niti im se cijena formira na isti način. Navode kako se zamjenom pojmova obmanjuju građani, a potrošače navodi na neosnovane tužbe.
Pojašnjavaju kako je međunarodni roaming usluga koja omogućava korištenje mobilnog telefona u inozemstvu, kad je korisnik izvan mreže u kojoj je pretplatnik, dakle izvan Republike Hrvatske.
Upućuju korisnike kako njihov operator ima sporazume o roamingu sa stranim operatorima, što korisniku pruža mogućnost korištenja mreža tih operatora ostvarivanjem odlaznih i dolaznih poziva, slanja i primanja SMS poruka, kao i neke druge mobilne usluge (primjerice pristup glasovnoj pošti i nadoplata računa na pre-paid telefonima) na isti način kao i kod vaših domicilnih operatora. Raspoložive usluge razlikuju se od operatora do operatora, ovisno o njihovim međusobnim ugovorima.
Ističu kako je pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji od 1. srpnja započela direktna primjena Uredbe o roamingu u javnim pokretnim komunikacijskim mrežama. Cijene korištenja elektroničkih komunikacijskih usluga u inozemstvu, kad je korisnik izvan Republike Hrvatske, značajno su smanjenje i u potpunosti regulirane Uredbom.
Pojašnjavaju korisnicima kako se regulirane cijene propisane Uredbom o roamingu ne odnose na cijene poziva u inozemstvo kada je poziv započet u Hrvatskoj, u mobilnoj mreži čiji su pretplatnici.
U tom slučaju riječ je o klasičnom međunarodnom pozivu koji nije reguliran ovom Uredbom i cijene se formiraju na tržištu, a ne o usluzi međunarodnog roaminga.
"Stoga je pogrešno tumačiti kako postoje dva cjenika za istu uslugu te kako se građane Hrvatske tretira kao da nisu građani EU. Naglašavamo kako se radi o dvije potpuno različite usluge i praksa hrvatskih operatora ne razlikuje se od prakse operatora u zemljama članicama Europske unije", navode iz resornog ministarstva.
(Hina) xpp yds