FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 16. rujna 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

BEČ - Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić danas je u Beču, na Bečkom ekonomskom forumu pod naslovom "Hrvatska u EU: nova članica - nove mogućnosti", pozvao austrijske investitore da ulažu u Hrvatskoj te naglasio da će država poduprijeti investitore u realizaciji velikih gospodarskih i infrastrukturnih projekata. Poruka sa skupa je poziv svim austrijskim investitorima da ulažu u Hrvatskoj, kazao je u izjavi za Hinu Grčić. Istaknuo je kako se situacija u Hrvatskoj polako, ali sigurno mijenja u pozitivnom smislu. Hrvatska Vlada je kao ključni prioritet postavila jačanje poslovne klime i uklanjanje barijera konkretnim investicijskim projektima, kazao je Grčić pred oko stotinu predstavnika političkog, gopodarskog i kulturnog života Austrije i Hrvatske na skupu koji se održava u prostoru Novomatic foruma. Cilj je vratiti investicije na putanju rasta, što je ključni uvjet oporavka gospodarstva i novog zapošljavanja, rekao je Grčić dodajući kako se tu očekuje potpora i austrijskih investitora. Grčić je na marginama gospodarskog foruma imao i niz bilateralnih susreta primjerice s europskim povjerenikom za regionalnu politiku Johannesom Hahnom s kojim je razgovarao o pripremljenosti Hrvatske za korištenje strukturnih fondova EU, kao i s nekoliko austrijskih gospodarstvenika koji su prezentirali trendove poslovanja i buduće mogućnosti ulaganja u Hrvatsku.

ZAGREB - Tvrtka GEN-I danas je najavila da će u sklopu svoje ponude "Jeftina struja" od početka listopada za dodatnih oko 8,2 posto sniziti svoje cijene električne energije. Time je ta slovenska kompanija reagirala na odluku HEP-a koji će s 1. listopada sniziti cijene za radnu energiju za 10,7 posto, što će u konačnici značiti 6 do 7 posto niže mjesečne račune za struju. Iz GEN-I-ja tvrde kako će s dodatnim sniženjem za 8,2 posto i dalje po svim tarifama još uvijek biti 10 posto jeftiniji od HEP-a, "čime GEN-I potvrđuje obećanje kako će uvijek biti najpovoljniji na hrvatskom tržištu". Predsjednik uprave Grupe GEN-I Robert Golob pozdravio je odluku Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) kao dobru odluku za sve korisnike u Hrvatskoj koja potvrđuje tvrdnje te kompanije da je "cijena električne energije u Hrvatskoj izuzetno visoka i da postoji mnogo prostora za njezino snižavanje". Tvrtka GEN-I Zagreb dobila je više od 12.000 upita za promjenu opskrbljivača električne energije, a trenutno opskrbljuje više od 4.500 potrošača. Iz tvrtke podsjećaju kako svim novim korisnicima, koji potpišu ugovor do kraja listopada, nude besplatnu električnu energiju u prvih mjesec dana korištenja.

ZAGREB - Vlastiti stan ili kuću u Hrvatskoj ima 92 posto kućanstava, što je svrstava na treće mjesto među članicama Europske unije, podaci su iz publikacije "Aktualnosti na tržištu nekretnina", tvrtke Zagreb nekretnine (ZANE). Tako velik udio vlasništva nad nekretninama karakterističan je za manje razvijene i siromašnije članice EU-a, dok razvijenije i bogatije zemlje poput Njemačke imaju znatno niži udio vlasništva. Razlog tomu stručnjaci ZANE-a vide u prevladavajućem stajalištu prema kojem je ulaganje u nekretnine najsigurniji oblik ulaganja odnosno štednje budući da drugi oblici ulaganja u manje razvijenim zemljama često nisu dostupni ili su visokorizični. Najveći broj hrvatskih građana stanuje u samostojećoj kući, 72 posto po čemu smo vodeća članica Europske unije, a 22 posto stanovnika živi u stanovima. Prosječna veličina stanova u Hrvatskoj je 74,4 četvorna metra. Prevladavaju dvosobni stanovi koji zajedno s jednosobnima čine 45,5 posto nastanjenog fonda. Premda je znatan udio trosobnih (27,9 posto) i četverosobnih stanova (18,9 ), najveći je problem hrvatskih kućanstava upravo manjak prostora uključivo i nedovoljan broj soba, kažu u ZANE-u. Broj stanova za stalno stanovanje u Hrvatskoj (1.923.522) znatno premašuje broj kućanstava (1.535.635), a razlici velikim dijelom pridonosi stanje u Zagrebu.

ZAGREB - Analitičari Privredne banke Zagreb (PBZ) ostaju pri svojoj prognozi pada BDP-a u ovoj godini za 0,9 posto, dok su za iduću godinu 'blago optimistični' i očekuju gospodarski rast od 1 posto. "Iako očekujemo daljnje usporavanje pada BDP-a u trećem tromjesečju ostajemo pri ocjeni da će na razini cijele godine BDP zabilježiti pad od 0,9 posto", navode analitičari PBZ-a u danas objavljenoj publikaciji PBZ Tjedna analize. Pritom napominju kako će treće tromjesečje uglavnom počivati na pozitivnim učincima turističke sezone i utjecaju fiskalizacije, dok će utjecaj gubitka tržišta Cefte i pojačane konkurencije na domaćem tržištu, ali i intenziviranje postsezonskih negativnih kretanja na tržištu rada imati prevladavajući negativni utjecaj na kretanje gospodarske aktivnosti u četvrtom tromjesečju. Analitičari PBZ-a trenutno su "blago optimistični" što se tiče 2014. s predviđanjem gospodarskog rasta od 1 posto. Međutim, ističu, da ta procjena više govori u prilog tomu da će 2014. prije biti svojevrsna 'stabilizacijska' nego godina rasta. Najvećom nepoznanicom trenutno drže državni proračun za 2014. godinu.

ZAGREB - Nastavlja se osjetan pad količina prikupljenog mlijeka u Hrvatskoj i pad proizvodnje mlijeka za piće, pa je tako u srpnju ukupna količina prikupljenog kravljeg mlijeka bila 17,5 posto manja nego u srpnju prošle godine, a proizvodnja mlijeka za piće je pala za 35,9 posto, pokazuju zadnji podaci Državnog zavoda za statistiku. Po tim je podacima, u Hrvatskoj u srpnju ove godine prikupljeno 41.626 tona kravljeg mlijeka, što je 8.808 tona manje nego u srpnju prošle godine. U odnosu na prosjek 2012. godine, kada se prosječno mjesečno prikupljalo 50.180 tona kravljeg mlijeka, u srpnju ove godine prikupljeno je 17 posto manje mlijeka. Podaci DZS-a pokazuju da je u srpnju na godišnjoj razini osjetnije smanjena proizvodnja mlijeka za piće - proizvedno ga je 13.926 tona, što je 7.805 tona, ili 35,9 posto manje nego u srpnju prošle godine. Pad je još izrazitiji usporedi li se s prosječnom mjesečnom proizvodnjom u prošloj godini, jer je u srpnju ove godine proizvodnja mlijeka za piće manja za 45 posto. Statistički podaci pokazuju da je u srpnju ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine smanjena i proizvodnja fermentiranih proizvoda, vrhnja i maslaca, a porasla je samo proizvodnja kravljeg sira.

ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi aktivnost investitora vrlo je slaba danas, pri čemu je najveći promet ostvaren dionicom HT-a, a najveća je dobitnica dionica Hotela Cavtat. Crobex indeks oko podneva bio je u minusu 0,12 posto, na 1.826 bodova, a Crobex10 0,06 posto, na 1.034 boda. Redovni promet dionicama dosegnuo je 3,6 milijuna kuna, te je bio otprilike 2 milijuna manji nego u petak oko podneva. Dionicom HT-a ostvareno je 1,16 milijuna kuna prometa, a cijena joj je oslabila 0,12 posto, na 177,76 kuna. Po visini prometa slijedi dionica Hotela Imperial, s ostvarenih 278.000 kuna. Cijena joj je oslabila 0,14 posto, na 220 kuna. Nešto veći prometi, oko 140.000 kuna, ostvareni su i dionicama Valamara, čija je cijena ojačala 0,38 posto, na 159,99 kuna, te redovnom dionicom Adrisa, uz porast cijene za 0,43 posto, na 123,5 kuna. Među likvidnijim izdanjima, po padu cijene za 1,72 posto izdvajaju se dionice Luke Ploče i Ine. Po rastu cijene, pak, ističe se dionica Varteksa, čija je cijena skočila nešto više od 9 posto.

ZAGREB - Na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na tečajnici s kraja prošlog tjedna, kuna je prema euru ojačala za 0,05 posto. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici središnje banke, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,577497 kuna. Osim eura prema kuni je oslabio i američki dolar, i to za 0,53 posto, pa njegov srednji tečaj iznosi 5,674752 kune. Istodobno je tečaj švicarskog franka povećan za 0,01 posto, a britanske funte za 0,18 posto. Srednji tečaj franka iznosi 6,125705 kuna, a funte na 9,040202 kune.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙