Londonski FTSE pao je 0,17 posto na 6.576 bodova, frankfurtski DAX porastao za 0,11 posto na 8.505 bodova, dok je pariški CAC stagnirao na 4.108 bodova.
Cijene dionica njemačkog lanca bolnica Rhoen-Klinikum skočile su 11 posto nakon objave da će prodati imovinu Freseniusu za 3,07 milijardi eura. Ta vijest potaknula je također rast cijena dionica Freseniusa, za 4,3 posto.
Kabel Deutschland dobio je na vrijednosti 5,9 posto nakon vijesti da je Vodafone osigurao dovoljan broj dionica u toj njemačkoj kompaniji da osigura uspjeh 7,7 milijardi eura vrijedne ponude za preuzimanje.
Val preuzimanja i spajanja, uglavnom u tehnološkom i telekomunikacijskom sektoru i u medijima, podupro je u posljednjim tjednima europske dionice, potpirivši očekivanja o novim sličnim aktivnostima kako se prilike u gospodarstvu budu popravljale.
"Kompanije su smanjile troškove i očistile bilance, pa imaju na raspolaganju puno novca i spremne su povećati tržišne udjele a s obzirom na spor gospodarski rast najbolji način da to naprave jest preuzimanje drugih tvrtki", tumači Arnaud Scarpaci iz Montaigne Capitala.
"Do sada su aktivnosti spajanja i preuzimanja dominirale uglavnom u sektoru telekomunikacija, ali vidim da se sada šire i na druge sektore kao što su komunalne usluge", rekao je Scarpaci.
Ulagači ipak nisu skloni većim transakcijama uoči sastanka američke središnje banke na kojem bi idućeg tjedna mogla biti donesena odluka o smanjenju poticajnih mjera.
Prema ovotjednoj Reutersovoj anketi, ekonomisti očekuju se da će Fed smanjiti vrijednost mjesečnog programa kupovine obveznica za 10 milijardi dolara.
Fedov program kvantitativnog ublažavanja bio je u proteklih godinu dana glavni pokretač rasta cijena dionica na tržištima širom svijeta.
Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je 0,12 posto, na 14.404 boda.