Londonski FTSE porastao je 0,85 posto na 6.438 bodova, frankfurtski DAX za 1,11 posto na 8.376 bodova, a na približno istom postotnom dobitku bio je i pariški CAC, koji je iznosio 4.058 bodova.
Poslovne aktivnosti u cijeloj eurozoni porasle su brže nego što se očekivalo, predvođene rastom potražnje za njemačkim izvozom, pokazalo je istraživanje tvrtke Markit.
"Ako želite znati jesu li izgledi za dionice pozitivni ili negativni, tada je PMI vrlo dobar pokazatelj. Od prošlogodišnjeg srpnja svjedočimo postupnom poboljšanju PMI-ja a sada smo u području rasta", kazao je James Butterfill, strateg u tvrtki Coutts.
Preliminarni PMI za kineski proizvodni sektor koji izrađuje britanska banka HSBC također je signalizirao stabiliziranje i pomogao je poduprijeti rudarski sektor koji je u prosjeku ojačao 1,5 posto.
PMI podaci pomogli su europskom tržištu da ignorira slabost azijskih dionica, koje su pale nakon što zapisnik američke središnje banke nije dao odgovor na pitanje kada će i koliko Fed smanjiti program poticaja, što je potaknulo jačanje dolara.
Tržištu je pomogla i dobra sezona poslovnih izvješća. Među dobitnicima izdvajao se nizozemski Ahold, cijena čijih je dionica porasla pet posto.
Prema podacima Thomson Reuters StarMinea, 90 posto tvrtki čije su dionice uvrštene u indeks STOXX Europe 600 izvijestilo je o rezultatima za drugo tromjesečje, od čega 46 posto nije ispunilo očekivanja. U prethodnom tromjesečju 48 posto tvrtki nije ispunilo prognoze.
Indeks Tokijske burze Nikkei pao je 0,44 posto na 13.365 bodova.