FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 11. rujna 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - U ovogodišnjem srpnju fizičke osobe, uglavnom ugostitelji, prijavili su gotovo 65 posto veći promet u odnosu na prošlu godinu, a male tvrtke 34 posto veći, objavili su danas iz Porezne uprave. Usporedba PDV obrazaca za 2012. i 2013. godinu, navode iz Porezne uprave, pokazala je da fiskalizacija u prometu gotovinom i dalje daje dobre rezultate. Naime, u srpnju ove godine fizičke osobe, uglavnom ugostitelji, koji se bave djelatnošću pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, prijavile su promet veći za 64,46 posto u odnosu na prošlu godinu, a male pravne osobe za 34,27 posto. Fizičke osobe, uglavnom trgovci, koje spadaju u djelatnost trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala prijavile su pak 32,20 posto više prometa nego lani, dok povećanje za male pravne osobe iznosi 38,68 posto. Istodobno su odvjetnici prijavili oporezive isporuke veće za 17,21 posto prema prošlogodišnjima.

ZAGREB - Većina hrvatskih tvrtki, njih oko dvije trećine, neće u idućim godinama povećavati svoja ulaganja u istraživanje i razvoj, koja su i sada niska, jer nisu sigurne kako porezne vlasti tretiraju ta ulaganja, pokazuje danas predstavljeno istraživanje konzultantske tvrtke Deloitte "Izvještaj o aktivnostima istraživanja i razvoja". Prema tom istraživanju, provedenom u prvoj polovici ove godine elektronskim upitnikom u 233 tvrtke iz Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke i Hrvatske (31 privatna tvrtka), u istraživanje i razvoj trenutno ulaže 90 posto ispitanih tvrtki u regiji i u Hrvatskoj. No, čak 66 posto ispitanika iz hrvatskih tvrtki ne planira povećavati ta ulaganja, ako se ne promjeni zakonski okvir. Kako je pojasnila direktorica u Deloitteu zadužena za istraživanje i razvoj Sonja Ifković, čak 43 posto ispitanih je izostanak ulaganja obrazložilo nesigurnošću kako će ih porezne vlasti tretirati, zbog nedovoljne definiranosti regulative. Kada bi poticaji bili raznovrsniji i kada bi postojali izravni novčani poticaji, bilo bi i više ulaganja, kazala je, uz napomenu da bi se to moglo u budućnosti promijeniti, jer strukturni fondovi EU nude upravo takve poticaje.

ZAGREB - Hrvatsko tržište maloprodaje mješovitom robom, pretežno hranom, pićima i higijenskim proizvodima za domaćinstvo, u 2012. ukupno je poraslo 2 posto u odnosu na godinu prije, pri čemu je Konzum i nadalje najznačajniji trgovac, s tržišnim udjelom od 25 do 30 posto, no nastavljeno je smanjivanje njegove dominacije. Pokazalo je to istraživanje tržišta distributivne trgovine mješovitom robom u 2012. koje je provela Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) na uzorku od 55 poduzetnika koji, prema ostvarenom prihodu te broju prodajnih mjesta, predstavljaju značajne sudionike na tom tržištu. Ostvareni prihod svih poduzetnika od prodaje mješovite robe, pretežno hrane, pića i higijenskih proizvoda za domaćinstvo u 2012. iznosio je 31,1 milijardu kuna, što je porast za 2 posto. Vodećih deset trgovaca na malo zajedno su ostvarili prihod od 24,6 milijardi kuna, što je rast od 3,8 posto. Zajednički tržišni udjel deset najvećih trgovaca je stabilan, iznosi 79 posto, a tržište je umjereno koncentrirano. Konzum je i dalje najznačajniji maloprodavač u Hrvatskoj s udjelom od 25 do 30 posto. Plodine su i u prošloj godini bile najveći Konzumov konkurent i na listi deset najvećih zauzimaju drugo mjesto s udjelom od 5 do 10 posto. Slijede, također s udjelima od 5 do 10 posto, Lidl, Kaufland, Mercator i Tommy, dok se, s udjelima manjim od 5 posto, na listi od 7. do 10. mjesta nalaze Spar, Billa, Dinova-Diona i Studenac.

ZAGREB - Pružatelji usluga smještaja u Hrvatskoj slijedom izmjena i dopuna Zakona o strancima više nisu obvezni policijskim postajama prijavljivati kratkotrajni boravak stranaca iz država članica Europskog ekonomskog prostora (EPP) i Švicarske Konfederacije, ali ih i dalje trebaju prijavljivati turističkoj zajednici zbog plaćanja boravišne pristojbe po noćenju. O tome je danas izvijestilo Ministarstvo turizma, dodajući da su te promjene u prijavi i odjavi stranih gostiju nastale zbog usklađivanja Zakona o strancima s pravnom stečevinom EU-a, ali i zbog Direktive Vijeća od 20. travnja 2004. o pravu državljana EU-a i članova njihovih obitelji o slobodi kretanja i boravka na području države članice.

ZAGREB - Trend ovogodišnjeg porasta kružnih putovanja stranih brodova po hrvatskom teritorijalnom moru nastavio se u prvih sedam mjeseci - takvih putovanja bilo je 417 ili 4 posto više nego u istom razdoblju lani, pri čemu je tim brodovima Hrvatsku posjetilo 617 tisuća putnika ili 10,3 posto više. Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju i da je u prvih sedam mjeseci ove godine za 17,5 posto povećan broj dana boravka tih brodova u hrvatskom Jadranu, na ukupno 872 dana. Uobičajeno, najviše brodova na kružnim putovanjima, 72 posto, prvi ulazak u hrvatsko teritorijalno more evidentiralo je na području Dubrovačko-neretvanske županije, koju slijedi Splitsko-dalmatinska, gdje je to učinilo 16 posto od ukupnog broja 'kruzera' u sedam mjeseci. Najviše brodova na kružnim putovanjima u Hrvatsku je doplovilo pod zastavom Bahama, njih 104 u sedam mjeseci ove godine.

ZAGREB - Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda u Hrvatskoj na kraju srpnja bile su 2,7 posto manje na mjesečnoj razini, dok su na godišnjoj razini pale za 8,9 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS). Promatrano prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti, zalihe gotovih industrijskih proizvoda krajem srpnja u usporedbi s mjesecom prije u prerađivačkoj su industriji smanjene za 3,1 posto, dok su u rudarstvu i vađenju povećane za 5,1 posto. U odnosu na srpanj 2012., zalihe u rudarstvu i vađenju bile su manje za 3,1 posto, a u prerađivačkoj industriji za 9,3 posto.

ZAGREB - Uz slab promet, oko podneva su indeksi Zagrebačke burze bili u minusu 0,14 posto, pri čemu tržište i dalje nema poticaja, a i tehnička slika Crobexa nije optimistična. Oba indeksa oko podneva bila su u minusu 0,14 posto, pri čemu je Crobex bio na 1.831 bodu, a Crobex10 na 1.035 bodova. Redovni promet dionicama iznosio je 2,54 milijuna kuna, što je otprilike upola manje nego jučer oko podneva. Najlikvidnija je zasad povlaštena dionica Adrisa, sa 770.000 kuna prometa. Cijena joj stagnira na 270 kuna. Slijedi dionica Petrokemije, sa 295.000 kuna prometa i padom cijene za nešto više od 5 posto, a 210 kuna. Cijena dionice HT-a ojačala je 0,49 posto, na 178,76 kuna, uz promet od 219.000 kuna. Znatnije se trguje i dionicom Diokija, čija je cijena skočila 11,36 posto, na 28,33 kuna, uz promet od 200.000 kuna. Kako piše jedan poslovni list, Državni ured za upravljanje državnom imovinom uskoro bi mogao poslati ponudu Hypo Alpe Adria banci za kupnju zemljišta namijenjenog izgradnji LNG terminala u Omišlju, vrijednu otprilike 20 milijuna eura. Time bi se značajno olakšalo postizanje predstečajne nagodbe između ostalih vjerovnika i tvrtke Crodux, zainteresiranog ulagača. Uz to, Trgovački sud u Rijeci sazvao je za 30. rujna ročište radi sklapanja predstečajne nagodbe nad Dina-Petrokemijom, članicom Dioki grupe.

ZAGREB - Na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na jučerašnju tečajnicu, kuna je u odnosu na euro ojačala za neznatnih 0,009 posto. Srednji tečaj eura na današnjoj tečajnici središnje banke, koja se primjenjuje od sutra, iznosi tako 7,584068 kuna. Prema jučerašnjoj su tečajnici smanjeni i tečajevi švicarske i američke valute, i to švicarskog franka za 0,17 posto, a američkog dolara za 0,15 posto. Srednji tečaj franka iznosi 6,121614 kuna, a dolara 5,719077 kuna. Na vrijednosti je prema kuni dobila samo britanska funta, čiji je tečaj porastao za 0,12 posto, pa srednji tečaj funte na današnjoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 9,012559 kuna.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙