Euro je u takvim okolnostima ojačao prema jenu 0,7 posto, na 132,925 jena, što je njegova najveća razina od druge polovine svibnja.
Na sličnom postotnom dobitku prema jenu bio je i dolar, ojačavši 0,73 posto, na 100,29 jena. Dolar je ojačao i 0,3 posto prema švicarskom franku, na 93,47 centima.
Euro je pak ostao više-manje nepromijenjen prema dolaru i njime se trgovalo po 1,3260 dolara. Drži se tako nedaleko jučer zabilježene najviše razine od 29. kolovoza, od 1,3281 dolara.
Američki predsjednik Barack Obama jučer je kazao da vidi potencijalno pozitivan razvoj događaja po pitanju Sirije nakon što je Rusija predložila da službeni Damask stavi svoje kemijsko oružje pod međunarodni nadzor, čime bi se izbjegla moguća američka vojna intervencija.
Boljem ozračju na tržištima pripomogli su i ohrabrujući podaci iz kineskog sektora industrije i trgovine na malo.
"Geopolitički rizici vezani uz Siriju nešto su smanjeni a pristigli su i solidni gospodarski pokazatelji iz Kine. To je dobra kombinacija za okretanje rizičnijim valutama pa se ulagači povlače iz tradicionalnih sigurnih utočišta poput jena i švicarskog franka", kazao je Arne Lohmann Rasmussen, čelnik odjela valutne analize u banci Danske.
Dodatne pritiske na jen pružila je i današnja objava zapisnika s posljednjeg sastanka japanske središnje banke (BOJ) koja je pokazala da su njezini dužnosnici uvjereni da će agresivni monetarni poticaji BOJ-a donijeti oporavak tom trećem najvećem svjetskom gospodarstvu.