Islamistički pokret u četvrtak je doživio još jedan težak udarac uhićenjem jednog od svojih čelnika koji su još ostali na slobodi, bivšeg ministra u Mursijevoj vladi.
Mohameda Mursija vojska je smijenila i uhitila 3. srpnja, pošto su tisuće prosvjednika tražile njegov odlazak.
14. kolovoza vlada koju je ustrojila vojska naredila je nasilno rastjerivanje svih skupova Mursijevih pristaša, što je potaknulo krvoprolića, napose u Kairu. Od tada je poginulo više od tisuću ljudi, uglavnom prosvjednika, a više od 2 000 pripadnika Muslimanskog bratstva, Mursijeve stranke, uhićeno je, među kojima gotovo cjelokupno njezino čelništvo.
"Lov" na pripadnike Muslimanskog bratstva nastavlja se na nižim razinama hijerarhije, a mediji svakodnevno izvješćuju o uhićenjima lokalnih čelnika i aktivista diljem zemlje.
Ta uhićenja i gruba represija od 14. kolovoza desetkovali su redove najaktivnijih islamističkih prosvjednika, među kojima su neki uzeli oružje u ruke, a uhićenja su znatno oslabila mobilizacijsku sposobnost Muslimanskog bratstva.
U zadnjih deset dana prosvjedi Mursijevih pristaša su rijetki i na njima sudjeluje tek nekoliko stotina ljudi kroz tjedan i više tisuća petkom, a do 14. kolovoza bratstvo je znalo privući i stotine tisuća ljudi.
Čelništvo Muslimanskog bratstva, koje je nadmoćno pobijedilo na parlamentarnim izborima 2012., obezglavljeno je uhićenjem njegova vrhovnog vođe Mohameda Badieja i dvojice njegovih pomoćnika 14. kolovoza. Suđenje toj trojici za poticanje na ubojstvo trebalo je početi 25. kolovoza, ali je odmah odgođeno za 29. listopada.
Mursijevi pristaše ipak su ponovo pozvali na "masovne" prosvjede protiv "vojnog udara" nakon glavne molitve petkom.
Privremena vlada je pak opetovala svoje dopuštenje vojnicima i redarstvenicima u Kairu da pucaju na svakog prosvjednika koji bi uništavao javnu imovinu ili napao sigurnosne snage, što se već 15 dana najrazličitije tumači.
U petak je na ulicama Kaira bilo nešto manje vojnika nego prije tjedan dana, ali su oklopna vozila redarstvenih snaga bila raspoređena na glavnim prometnicama u prijestolnici Egipta koja ima više od 20 milijuna stanovnika.
Uz to je Savez protiv državnog udara u četvrtak objavio priopćenje u kojemu ponovno traži oslobađanje islamista iz zatvora, među kojima i vođa Muslimanskog bratstva te provođenje istrage o pokoljima za koje optužuje vojsku i redarstvene snage.
Savez je pozvao i da se zaustavi val uhićenja i bojkotiraju novine, televizija i proizvodi tvrtki u vlasništvu poduzetnika koji "podupiru državni udar".
Egipatski mediji, privatni i javni, ujedinili su se oko vlade i vojske u pokretu koji nazivaju ratom protiv terorizma.