Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje iznosila je 110 dolara. Na američkom tržištu barelom se također trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni, od 105,22 dolara.
Proizvodna aktivnost u SAD-u i Kini porasla je na najvišu razinu u više mjeseci a rast u eurozoni bio je iznad očekivanja, što ukazuje na mogući brži rast svjetske potrošnje nafte.
"Proteklih su dana učestale naznake koje signaliziraju poboljšanje gospodarske situacije u SAD-u", navedeno je u izvješću JBC Energyja.
Pozitivni gospodarski pokazatelji u kombinaciji s geopolitičkim napetostima na Bliskom istoku podržavaju cijene nafte. Trgovci i dalje pozorno motre stanje u Egiptu i Libiji.
Kriza u Egiptu povećava zabrinutost za opskrbu naftom, zbog mogućih prijetnji za tranzit kroz Sueski kanal, te kroz naftovod na potezu od Crvenog mora do Mediterana.
Libijski najveći izvozni naftni terminal Es Sider i luka Zejtina i dalje su zatvoreni, iako je, prema riječina zamjenika ministra za naftu Omara Šamaka, u drugim lukama postignut vidljiv napredak. Libija se sučeljava s najvećim poremećajem u opskrbi nakon građanskog rata u 2011.
Ulagači će također pratiti kako će na tržišta utjecati moguće smanjivanje monetarnih poticajnih mjera američke središnje banke Fed, koje se očekuje već u sljedećem mjesecu.
"I dalje pratimo stanje na američkom tržištu rada, jer bi to moglo promijeniti tempo otkupa imovine koji planira američka središnja banka", ističe Teoh Say Hwa iz singapurskog Philip Futuresa.
Smanjenje likvidnosti koju je do sada stvarao Fedov otkup imovine odrazit će se na cijene roba, kazao je Teoh.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte jučer iznosila 107,50 dolara, što znači da je bila 63 centa viša u odnosu na prethodni dan.