Američki i drugi zapadni izvori sumnjaju kako Iran želi proizvesti atomsko oružje skrivajući se iza svog civilnog nuklearnog programa, što Teheran niječe.
Oni strahuju da bi Iran s modernijom opremom mogao lako proizvoditi uran koji bi bio dovoljno obogaćen za proizvodnju atomskog oružja (do 90 posto).
Novi iranski predsjednik Hassan Rouhani, nekadašnji pregovarač u nuklearnom programu, pozdravio je nove pregovore sa svjetskim silama o tom programu, ali i dalje inzistira na tome da Iran ima pravo na obogaćivanje uranija.
Iran ima 17.000 starijih centrifuga prve generacije, IR-1, od kojih je 10.000 u pogonu, a 7.000 ih je spremno, izvijestilo je Fereydoun Abbasi-Davani, dosadašnji voditelj Iranske agencije za atomsku energiju (AEOI).
Abbasi-Davani je također rekao kako imaju spremnih tisuću novih, naprednijih centrifuga, IR-2m, koje će, kad jednom budu puštene u pogon, omogućiti nekoliko puta brže obogaćivanje uranija nego što je to dosad bilo moguće sa IR-1.
Po izvješću Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) iz svibnja, Iran je dotada instalirao 16.600 centrifuga u dva odvojena postrojenja. Tada su izvijestili kako je Iran postavio u pogodnima u Natzanu 689 novih centrifuga IR-2m.
Iranski predsjednik Rouhani imenovao je u petak Ali Akbar Salehija, nekadašnjeg ministra vanjskih poslova, da preuzme Agenciju koju je vodio i nekada, a slovi za pragmatika i nije tvrdolinijaš poput svog predhodnika Abbasi-Davanija.
Islamska Republika obogaćuje uran do 5 i do 20 posto za proizvodnju struje i u medicinske svrhe.