Mehmedovića (52) koji je i visoki dužnosnik Stranke demokratske akcije (SDA) u njegovu stanu u Sarajevu uhitili su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) a glasnogovornica te agencije Kristina Jozić novinarima je naknadno kazala kako je privođenje provedeno na temelju činjenice da je 1992. i 1993. godine bio načelnik policijske postaje u Tešnju.
"SIPA je prikupila dokaze da su pripadnici policijske postaje u Tešnju po zapovjedi tadašnjeg načelnika, odnosno uhićenog, lišavali slobode i zatvarali civile srpske nacionalnosti. Oni su ispitivani uz psihičko i tjelesno nasilje. Neki su tjerani na priznavanja na osnovu čega su osuđeni na kazne i do 12 godina zatvora", izjavila je Jozić.
Dodala je kako su tijekom istrage o zločinima počinjenim u Tešnju i istražitelji i svjedoci bili suočeni s Mehmedovićevim "ozbiljnim prijetnjama" a navodno se prijetilo i smrću i to sve s ciljem ometanja istrage.
"SIPA je zbog toga Tužiteljstvu BiH podnijela izvješće o počinjenom kaznenom djelu ometanja rada pravosuđa", kazala je Jozić.
Ona međutim nije mogla točno kazati po čijem je nalogu priveden Mehmedović koji uživa i zastupnički imunitet no potvrdila je kako Tužiteljstvo BiH za to nije dalo suglasnost a ono je jedino nadležno to učiniti.
"Ovo je prvi put da Tužiteljstvo BiH nije dalo suglasnost za postupanje u slučaju ratnih zločina", izjavila je Jozić. Uz to je državno tužiteljstvo optužila za "opstruiranje istrage" u Mehmedovićevu slučaju.
"Postojala je određena vrsta opstrukcija od strane Tužiteljstva BiH kada je u pitanju rad na ovom predmetu", kazala je glasnogovornica krovne policijske agencije u BiH, iznoseći optužbe bez presedana u bosanskohercegovačkoj pravosudnoj praksi.
Iz Tužiteljstva BiH tijekom dana je potvrđeno kako ono nije dalo suglasnost za uhićenje Mehmedovića niti je o nakanama policije bio upoznat tužitelj koji vodi cijeli predmet. U priopćenju je potvrđeno kako se protiv Mehmedovića vodi istraga zbog sumnje u ratni zločin no dokazi se i dalje prikupljaju a istraga nije okončana.
"Tužiteljstvo BiH kao pravosudna institucija radi na temelju zakona i prikupljenih dokaza i sve tužiteljske odluke se donose sukladno prikupljenim dokazima. Tužiteljstvo neće podleći bilo kakvim pritiscima, a također ne želi i neće biti subjektom bilo kakvih međusobnih 'prepucavanja' političkih i drugih dužnosnika u BiH", stoji u priopćenju.
Ovime se očito aludira na javne optužbe koje su do sada razmjenjivali Mehmedović i političari iz Republike Srpske te ravnatelj SIPA-e Goran Zubac.
Mehmedović je ranije izjavljivao kako mu Zubac "pakira" odgovornost za navodne ratne zločine. Nakon toga je podnio i kaznenu prijavu protiv Zubca zbog sumnje da je zapravo on počinio ratne zločine na području Sarajeva.