Njemački ministar vanjskih poslova Guido Werserwelle je naglasio da je Kennedyjev govor Nijemcima i dalje nezaboravan.
"Berlin je bio podijeljeni grad, hladni rat je odvojio Nijemce Zidom", naveo je u priopćenju. "U tim teškim vremenima, predsjednik Kennedy je dao Berlincima novu nadu i Nijemcima novo povjerenje", ocijenio je.
Istaknuo je da je prošlotjedni posjet predsjednika Baracka Obame i njegov poziv na jaču prekoatlantsku suradnju pokazuju da je duh JFK-a i dalje živ.
"Zajednička povijest je pokrenula jako njemačko-američko prijateljstvo, koje je u svijetu dubokih promjena jednako važno danas kao i prije 50 godina", ocijenio je.
Tijekom glavne svečanosti komemoracije u vijećnici Zapadnog Berlina u kojem je Kennedy 1963. održao govor pred 450.000 ljudi, socijaldemokratski gradonačelnik Kaus Wowereit je pozdravio veze između Njemačke i SAD-a.
Zahvaljujući riječima JFK-a "Berlinci su instinktivno shvatili da se mogu osjećati zaštićenima", naglasio je Egon Bahr (91), savjetnik bivšeg socijaldemokratskog gradonačelnika i kancelara Willyja Brandta.
Kratki boravak Kennedyja 26. lipnja 1963. zbio se u kritičnom trenutku hladnog rata kada je Berlin bio na crti bojišnice. Godinu dana ranije raketna kriza na Kubi se umalo pretvorila u sukob SAD-a i SSSR-a i 1961. je DDR odlučila podići Zid koji je podijelio grad na dva dijela.
U nadahnutom govoru od desetak minuta, Kennedy je rekao Berlincima ono što su došli čuti: osudu podizanja Zida i obećanje da je slobodan svijet uz njih.
"Sloboda donosi brojne poteškoće i demokracija nije savršena, ali nikada nismo morali podizati zid da bi spriječili naš narod da pobjegne", rekao je.
U zaključku je izjavio da su "svi slobodni ljudi, bez obzira na mjesto gdje žive, građani Berlina, i zato sam kao slobodan čovjek ponosan sam što mogu reći 'Ich bin ein Berliner'".
Tu gestu solidarnosti, pet mjeseci prije nego je ubijen u Dallasu, okupljeni su dočekali gromoglasnim odobravanjem.