RIM - Talijanski predsjednik Giorgio Napolitano uputio je u utorak hrvatskom predsjedniku Ivi Josipoviću čestitku povodom ulaska Hrvatske u Europsku uniju, objavio je ured talijanskog predsjednika. "Na dan proslave neovisnosti, želim vam u ime talijanskog naroda i osobno uputiti najljepše želje napretka za hrvatski narod. Skori ulazak Hrvatske u EU, koji ćemo zajedno proslaviti, predstavlja krunu odvažnog puta koji je Zagreb prešao na putu europske i euroatlantske integracije, osim što je dao jaki poticaj drugim državama regije", rekao je u čestitci Napolitano. Napominjući kako je Italija uvijek podržavala Hrvatsku na tom putu Napolitano je rekao kako je siguran "da će taj napredak dodatno učvrstiti naše već plodne bilateralne odnose uz odlučan doprinos naših manjina".
MOSTAR - Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda sazvao je za srijedu u Sarajevu sjednicu na kojoj bi se trebali pojaviti hrvatski i srpski ministri koji su zajedno sa zastupnicima napustili rad prije 20 dana iz sigurnosnih razloga zbog blokade zgrade zajedničkih institucija koja se pretvorila u talačku krizu, doznaje se iz Bevandina ureda. Kako je potvrđeno za medije u Mostaru nakon dobivenih policijskih izvještaja i jamstava o sigurnosti, ministri su odlučili nastaviti održavati sjednice Vijeća ministara i upravo će prva sjednica nakon stanke biti posvećena analizi sigurnosne situacije. Svim ministrima će se predstaviti izvješća Uprave za koordinaciju policijskih tijela o događanjima ispred zgrade zajedničkih institucija, zaključci nedavnog Izvršnog obavještajnog odbora koji je zatražio dodatne policijska jamstva sarajevske županijske policije kao i policije Federacije BiH. Na dnevnome redu su i zaključci s 32. sjednice Neovisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH koji su ocijenili da su agencije Federalne uprave policije i policije sarajevske županije zakazale u osiguravanju slobode kretanja najviših državnih dužnosnika i sprječavanju izgreda.
MOSTAR - Devet naoružanih zamaskiranih osoba u vojnim odorama koji su se predstavile kao sljedbenici bosanskohercegovačkog selefističkog reda, radikalnog islamskog pokreta, objavili su video u kojemu najavljuju odlazak u Siriju boriti se na strani pobunjenika protiv predsjednika Bashara-al-Assada, objavili su u utorak mediji u BiH. U dosta nerazgovijetnim porukama u prigodnoj pjesmi, ova skupina spominje džihad (sveti rat), Irak, Afganistan i Siriju. Autor ovoga videa objavljenom na videoservisu LiveLeak tvrdi da se selefisti iz BiH navodno spremaju otići i ratovati u Siriji na strani pobunjenika. Na videu se pojavljuje devet muškaraca naoružanih automatskim i hladnim oružjem, koji pjevaju i na kraju uzvikuju Allahu ekber (Bog je velik). Oni bi se, kako piše u opisu videa, trebali priključiti borbama u sirijskom gradu Hama. Federalna televizija ranije je objavila kako je od početka rata u Siriju iz BiH otišla skupina od 52 boraca. U međuvremenu se njih 32 vratilo u BiH, dok su navodno dvojica poginula u borbama.
WASHINGTON - Američki Vrhovni sud je poništio u utorak dio starog izbornog zakona čija je svrha bila borba protiv moguće ponovne pojave rasne segregacije i zatražio je od Kongresa da ga uredi. Najviša sudska instanca SAD-a se trebala izjasniti o ustavnosti tog saveznog zakona proglašenog 1965. koji zabranjuje svaku rasnu diskriminaciju na biračkim mjestima. Taj tekst kojeg je Kongres 2006. obnovio na 25 godina, navodi devet država, uglavnom s juga poznatih po segregacijskoj prošlosti, koje od Washingtona trebaju dobiti odobrenje za sve reforme njihovog izbornog zakona koje se tiču crnaca i drugih manjina. U odluci koju je donijelo pet sudaca prema četiri, s konzervatvnim sucima kao većinom, Vrhovni sud je ocijenio da je zastarjela metoda korištena za određivanje zone u kojoj se primjenjuje taj zakon. Sud je presudio u korist dužnosnika iz županije Shelby iz savezne države Alabame proglasivši nevažećim dio zakona koji daje formulu koja određuje koje svezne države trebaju savezno odobrenje da bi promijenile izborne zakone. "Danas zemlja nije više podijeljena kao što je bila 1965. ali zakon o izbornim pravima se nije promijenio", piše u odluci.
QUITO - Sjedinjene Države su kontaktirale s Ekvadorom u vezi bivšeg zaposlenika Nacionalne sigurnosne agencije Edwarda Snowdena koji je zatražio azil, a kojega traži SAD, rekao je u utorak ekvadorski ministar vanjskih poslova Ricardo Patino. "State Department je poslao poruku vladi Ekvadora, našem ministarstvu vanjskih poslova u Quitu u vezi Snowdena, bivšeg savjetnika američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA)", rekao je Patino u Vijetnamu gdje je na turneji u izjavi koju je prenijela ekvadorska televizija. "Za sada se radi o verbalno poruci. Tražio sam da nam ju pošalju pismenim putem, kako bi ju uzeli u obzir tijekom razmatranja Snowdenovog zahtjeva azila", dodao je šef ekvadorske diplomacije. Taj kontakt je potvrdilo jedan američki diplomatski izvor, prenosi AFP. Sjedinjene Države su ocijenile u utorak da postoji jasna pravna baza za Snowdenovo izručenje iz Rusije gdje se nalazi, rekla je glasnogovornica Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Kaitlin Hayden. "Tražimo od ruske vlade da bez odgode izruči Snowdena na temelju čvrste suradnje između naših snaga reda, posebice poslije atentata na maratonu u Bostonu 15. travnja", dodala je.
ŽENEVA - Američki državni tajnik John Kerry i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sastat će se sljedećeg tjedna na razgovorima o sirijskom problemu, objavio je UN u utorak u Ženevi. "Ministar Lavrov i državni tajnik Kerry će se susresti sljedećeg tjedna", piše u priopćenju objavljenom nakon trosatnog sastanka priprema međunarodne konferencije o Siriji, skupu visokih ruskih i američkih diplomata, kao i specijalnog izaslanika UN-a i Arapske lige Lakhdara Brahimija. "Razgovori su bili konstruktivni i usmjereni na uspješnost konferencije u Ženevi", stoji u priopćenju koje precizira da će se "druge konzultacije između Ujedinjenih naroda, Rusije i SAD-a održati, nakon susreta Lavrov-Kerry, o datumu konferencije i određivanju popisa sudionika". Trostrani sastanak UN-a, SAD-a i Rusije slijedi nakon prvog sličnog susreta 5. lipnja, na kojem se se okupili zamjenici ministara vanjskih poslova Rusije i SAD-a. Rusiju su u utorak predstavljali Mihail Bogdanov i Genadij Gatilov, a SAD državna podtajnica za vanjske poslove Wendy Sherman.
PARIZ - Francuski zastupnici su u utorak razvodnili planove da se političare prinudi da objave svoje bogatstvo i podržali teške kazne protiv novinara koji objave te informacije zadavši neugodan udarac nastojanju predsjednika Franocisa Hollandea da ojača transparentnost. Hollandeova vlada je potaknuta ostavkom ministra proračuna zbog tajnog bankovnog računa u Švicarskoj predložila zakon u travnju kako bi prisilila političare da prijave svoju imovinu, prihode i mogući sukob interesa neovisnom tijelu. Zabrinuti međutim za svoju privatnost zastupnici donjeg doma parlamenta uključujući i one iz Hollandeove Socijalističke stranke glasovali su za izmijenjenu inačicu zakona koji će osigurati tu informaciju samo onima koji je izričito zatraže i zabranit će objavljivanje pojedinosti. Svako kršenje ove zabrane stajalo bi godinu dana zatvora i može dovesti do globe od 45.000 eura što će sigurno kočiti novinare da koriste ove prijave. Ovaj prijedlog zakona je dio paketa zakona čiji je cilj borba protiv prijevara i korupcije jačanjem ovlasti poreznih inspektora i carinika. Zakon jača kazne za ozbiljne prijevare i daje pravnu zaštitu zviždačima gospodarskiog i financijskiog kriminala. Prema zakonu će zemlja koja Francuskoj odbije dati porezne informacije biti od 2016. stavljena na crnu listu poreznih rajeva.
ZAGREB - Hrvatska se i u ovogodišnjem "indeksu propalih država" nalazi među stabilnim zemljama svijeta dok se na vrhu ljestvice neuspjelih država nalazi pet afričkih država predvođenih Somalijom, po analizi organizacije Fundacije za mir koju je objavio časopis Foreign Policy. Hrvatska se na listi za 2013. godinu među 178 država nalazi na 135. mjestu, u skupini "stabilnih" država, a od susjednih država najbolje je ocijenjena Slovenija koja je na visokom 163. mjestu između Belgije i Portugala. Crna Gora je tek nešto lošije ocijenjena od Hrvatske i nalazi se na 134. mjestu dok su Bosna i Hercegovina i Srbija na 83. i 92 mjestu, u skupini "država u opasnosti". Neprofitna organizacija Fundacija za mir od 2005. svake godine u u časopisu Foreign policy objavljuje "index propalih država" na temelju ocjena od 1 do 10 u 12 kategorija poput kršenja ljudskih prava i nepoštivanja pravne države, neravnomjerne razvijenosti, siromaštva i gospodarskog propadanja, izbjeglištva i raseljavanja, sigurnosti, stranog uplitanja, stanja javnih službi i drugim. Visoke ocjene smještaju promatrane države na vrh liste na kojoj je 2013., šestu godinu za redom, Somalija za kojom slijede Kongo, Sudan, Južni Sudan i Čad. Najuspješnije države svijeta, odnosno one koje se nalaze na dnu liste, su Finska, Švedska, Švicarska, Norveška i Danska.