"Velika slabost sistema su osobna neprijateljstva, kada se ne radi o tome da se s nekom politikom ne slažete nego da jednostavno mrzite osobu koja je na drugoj strani", rekao je Mussomeli u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA, objavljenom u petak, dodajući da to otežava politički dijalog, zbog čega politička elita ne treba biti začuđena što je izgubila povjerenje mnogo ljudi.
"Ne možete očekivati da će vas ljudi poštovati, ako jedni s drugima postupate tako loše", rekao je Mussomeli.
Njega su tijekom proteklih godina mediji u Sloveniji znali prozivati za "nediplomatske" izjave ili "prostodušne" ocjene u u javnim nastupima, kad se osvrtao na političke prilike, a nakon parlamentarnih izbora 2011. godine tadašnji predsjednik Danilo Tuerk prozvao ga je da se umiješao u unutarnje poslove i pokušao djelovati na sastavljanje vladajuće koalicije. Prisjećajući se uzbuđenja s kojom je u slovenskoj politici tada bila dočekana jedna njegova izjava, pogrešno shvaćena kao želja da se formira vlada određene političke opcije, Mussomeli je za STA rekao da će s tim događajima jednom u budućnosti zabavljati prijatelje te se našalio da mu je bila velika čast što ga je kritizirao predsjednik države s kojom je SAD u partnerskim odnosima u NATO savezu.
Mussomeli je u razgovoru za slovensku agenciju iznio i ocjenu kako investicijsku klimu u Sloveniji najviše ometa birokracija te naveo da bi u Sloveniji bilo više američkih investicija da je privatizaciju pokrenula još vlada koju je vodio sadašnji predsjednik države Borut Pahor.
Na pitanje o aferi Patria i osudi bivšeg premijera Janeza Janše pred prvostupanjskim sudom na dvije godine zatvora zbog korupcije, Mussomeli je rekao da bi, kad postupci budu dovršeni do kraja, to mogla biti prijelomna stvar za cijeli slovenski pravosudni sustav.
"Ako presudu potvrdi viši sud, a onda i vrhovni i ustavni sud u Sloveniji te ako bi slučaj išao na Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu, a on presudio da za presudu nije bilo osnove, onda bi slovensko sudstvo izgubilo kredibilitet", rekao je Mussomeli.
"Ne znam koja je istina, tko je kriv ili nedužan, ali se nadam da će sud doista zanemariti osobe i politiku", rekao je Mussomeli, dodavši da treba pričekati odluku višeg suda koji će ispitati čvrstinu dokaza s prvostupanjskog suđenja.