Kako navode u priopćenju, prijedlog za ocjenu ustavnosti Ustavnom su sudu uputili 13. svibnja ove godine, zbog promjena u Zakonu o porezu na dohodak temeljem kojima se od ožujka ove godine u Hrvatskoj oporezuju inozemne mirovine rezidenata u Hrvatskoj.
"Ta promjena poreznog sustava je dovela do dvostrukog oporezovanja mirovina iz pojedinih država s kojima Hrvatska nije regulirala to pitanje, nejednakog tretmana mirovina iz javnih izvora i privatne štednje, koja je u nekim zemljama glavni oblik mirovine, te nejednakosti u mogućnosti korištenja hrvatskoga zdravstvenog osiguranja", navode iz HSK.
Dodaju kako je promjena poreznog zakona time dovela do "nejednakosti povratnika pred zakonom i otežavanja odluke o povratku iseljenika, pogotovo iz pojedinih prekomorskih zemalja s velikim brojem iseljenika i njihovih potomaka, primjerice Sjedinjenih Američkih Država".
U podnesku HSK izrijekom traži ocjenu Ustavnoga suda o suglasnosti poreznog zakona sa člankom 3. Ustava, prema kojemu su jednakost, nepovredivost prava vlasništva i vladavina prava najviše vrednote ustavnoga poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje prava.
Također, traže ocjenu suglasnosti tog zakona sa člankom 5., stavkom 1. Ustava, prema kojem kojemu zakoni moraju biti u suglasnosti s Ustavom, kao i sa člankom 10., stavkom 1. Ustava, prema kojem Republika Hrvatska štiti prava i interese svojih državljana koji žive ili borave u inozemstvu i promiče njihove veze s domovinom.
Iz HSK od Ustavnog suda traže i ocjenu suglasnosti zakona o porezu na dohodak sa člankom 14., stavkom 2. Ustava, koji govori da su svi pred zakonom jednaki, kao i sa člankom 51., stavkom 2., prema kojem se porezni sustav temelji na načelima jednakosti i pravednosti.
U podnesku Ustavnom sudu HSK navodi i niz negativnih političkih i gospodarskih posljedica oporezovanja inozemnih mirovina. Primjerice, navode u priopćenju, svaki uživatelj takve mirovine, hrvatski državljanin ili stranac, koji u Hrvatskoj boravi duže od šest mjeseci podliježe tom oporezovanju, što je "u izravnoj suprotnosi sa sve glasnije raspravljanim planovima da se hrvatski turizam proširi na dugotrajni boravak stranaca, pogotovo onih treće dobi".
“HSK će dalje svim demokratskim sredstvima raditi na usklađivanju poreznog zakona s Ustavom u okviru svoje temeljne brige za dugoročne interese hrvatskoga naroda i hrvatske države", zaključuje se u priopćenju HSK.