"Seljaci podmiruju svoje porezne obveze, ali porezi moraju biti realni. U suprotnom se može dogoditi da će zapustiti svoje vinograde, voćnjake i druge obradive površine, a to bi bilo neprihvatljivo", rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Poljoprivredno-šumarske komore Slovenije (KGZS) Cvetko Zupančič, najavljujući da bi moglo doći do prosvjeda seljaka ako ne dođe do dogovora s vladom pa novi propisi o oporezivanju katastarskog prihoda počnu već sredinom ove godine.
Komorska udruga poljoprivrednika navela je u primjedbama koje je poslala vladi da nova metodologija izračuna katastarskog prihoda vjerojatno koristi pogrešne statističke podatke o prinosima po hektaru u zadnje tri godine, a s druge strane premalo obračunava troškove u poljoprivredi pa ju je potrebno revidirati, a u međuvremenu primjenu odgoditi za najmanje godinu dana.
Poljoprivrednici upozoravaju da bi od sada prema zakonski usvojenoj metodologiji izračuna katastarskog dohotka plaćali višestruko viši porez, a njihove obitelji bile dodatno pogođene jer bi novom poreznom osnovicom prešle cenzus koji im je do sada omogućavao dobivanje obiteljskih socijalnih potpora.
Oni tvrde da bi po novim kalkulacijama vinogradarima u nekim dijelovima Slovenije porezna osnovica na katastarski prihod bila povećana za čak 14 puta, vlasnicima šuma za 8 do 9, a vlasnicima voćnjaka za više od pet puta te da su utvrdili niz nelogičnosti u izračunu katastarskog prihoda za različite poljoprivredne kulture i regije, sadržane u novoj metodologiji.
Kako navode, godišnji porez na katastarski prihod koji ubire država povećao bi se novom metodologijom (zakonski usvojenom 2011. godine) s lanjskih 61 milijun eura na čak 311 milijuna.