Predsjednik islamsko-konzervativne vlade vraća se iz Tunisa u domovinu koju su zahvatili nemiri, dan nakon velikih sindikalnih prosvjeda i novih sukoba policije i prosvjednika u Ankari.
Otkako je u petak počela dosad neviđena pobuna protiv vlade, Erdogan je, za razliku od predsjednika Abdullaha Guela i potpredsjednika vlade Buelenta Arinca, pokazao neslomljivu odlučnost prema prosvjednicima koje naziva "ekstremistima", koji mu predbacuju autoritarnost i optužuju ga da želi islamizirati tursko društvo.
Premijer koji je u ponedjeljak boravio u posjetu Rabatu, uputio je prosvjednicima izazov rekavši da se stanje "smiruje". "Kada se vratim iz tog posjeta, problemi će biti riješeni", rekao je.
No još u srijedu deseti tisuća ljudi izašli su na ulice velikih gradova diljem zemlje na poziv dviju moćnih sindikalnih središnjica na ljevici, napose u Istanbulu i u Ankari, tražeći Erdoganovu ostavku.
U srijedu je u Ankari policija ponovo upotrijebila suzavac i vodene topove pokušavajući rastjerati tisuće prosvjednika.
Turski redarstvenik u srijedu je podlegao ozljedama zadobivenim nakon pada s mosta u izgradnji dok je trčao za prosvjednicima u Adani, na jugu zemlje, izvijestila je privatna mreža NTV.
To je prva žrtva u redovima policije otkako su 31. svibnja počeli prosvjedi protiv vlade premijera Erdogana u kojima je poginuo jedan prosvjednik.