Premijer Recep Tayyip Erdogan, sučeljen s jednim od najvećih prosvjeda otkako je 2002. njegova stranka došla na vlast, naredio je policiji tijekom poslijepodneva da se povuče s trga i iz parka Gezi kojega je najavljeno uništenje i potaknulo pobunu građana.
Tisuće ljudi su noseći turske zastave odmah nagrnuli na trg proglasivši pobjedu nad vladom i ispalivši nekoliko vatrometnih raketa.
Mirni prosvjedi građana zbog urbanističkog projekta po kojemu bi se na mjestu parka Gezi, uz trg Taksim, izgradio trgovački centar, pretvorili su se u petak u žestoke prosvjede policije i prosvjednika koji su se nastavili i u subotu, sve dok se policija nije povukla.
Policija je u više navrata upotrijebila suzavac i vodene topove ne bi li rastjerala manje skupine prosvjednika koji su uzvraćali kamenjem, javlja AFP.
Prosvjednici su optužili Erdoganovu vladu da želi "islamizirati" tursko društvo, pošto je vlada nedavno donijela zakon o ograničavanju konzumiranja i prodaje alkohola.
Još u petak navečer prosvjedi koji su počeli u Istanbulu, proširili su se na druge gradove kao što je Izmir, Antalya i Ankara, gdje se policija sukobila s prosvjednicima koji su htjeli u povorci krenuti prema parlamentu.
Pošto su i neki članovi vlade osudili prekomjernu reakciju policije, Erdogan je priznao da su redarstvene snage u nekim slučajevima postupile "ekstremno". "Istina je da je bilo pogrješaka i ekstremnog postupanja u odgovoru policije", rekao je, dodavši da je ministarstvo unutarnjih poslova naredilo provođenje istrage.
Uz tursko civilno društvo, uporabu sile prema prosvjednicima osudile su i brojne međunarodne nevladine organizacije, Velika Britanija i Sjedinjene Države.
Turske vlasti nisu objavile službene informacije o stradalima a Amnesty International je u petak izvijestio da su dvije osobe poginule a više od tisuću je ozlijeđeno.