SARAJEVO - Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić izazvao je skandal izjavom kako je podsjećanje na progon i masovne zločine nad nesrbima u tom gradu 1992. godine, koje je upriličeno 31. svibnja, bilo "slavlje" i "obična gay paradu", a brojne nevladine udruge, uključujući i Helsinški odbor za ljudska prava Republike Srpske, oštro su osudile takve komentare i zatražile gradonačelnikovu ispriku. "Umjesto da se gradonačelnik Prijedora i zastupnici u lokalnoj skupštini konačno suoče s činjenicama koje potvrđuju stradanja više od tri tisuće civilnih žrtava nesrpske nacionalnosti, Pavić i svi oni koji podržavaju njegovu vladavinu u ovom gradu... nastavljaju s politikom ratne Srpske demokratske stranke (SDS), koristeći se danas suptilnijim metodama zastrašivanja i pritisaka protiv Bošnjaka u Prijedoru", priopćila je u nedjelju koalicija nevladinih organizacija "1. ožujka", koja okuplja uglavnom bošnjačke prognanike s teritorija RS. Iz te su koalicije od Pavića zatražili da se zbog svojih izjava, ali i djela, ispriča svim žrtvama iz Prijedora. U tom je gradu u petak pod nazivom "Dan bijelih traka" upriličeno mirno podsjećanje na 31. svibnja 1992., kad su taj grad okupirale srpske paravojne postrojbe, a svim nesrbima tad je naloženo da na rukave stave bijele trake u znak raspoznavanja. Lokalni su mediji u BiH prenijeli kako je na novinarsku zamolbu da prokomentira ovo okupljanje Pavić izjavio kako vlasti Prijedora "nemaju ništa s tim slavljem", dodavši kako to smatra "običnom gay paradom". Helsinški odbor za ljudska prava RS Pavićev je istup nazvao sramotnim. "To nije samo degradacija položaja (gradonačelnika) i institucije na čijem je čelu, nego je riječ o izravnom nijekanju sudski utvrđenih činjenica o zločinima počinjenim u ovom gradu, omalovažavanju žrtava i ruganju građanima i obiteljima žrtava, čiji je zahtjev da se obilježe mjesta stradanja više od 3.000 mrtvih Prijedorčana zakonit i human", stoji u priopćenju Helsinškog odbora RS. Gradonačelnik Pavić prošle je godine inicirao zabranu komemoracije žrtvama masovnih zločina u Prijedoru. Pavić je predsjednik Demokratskog narodnog saveza (DNS), stranke koja je u entitetskoj vladi koalicijski partner Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika.
SARAJEVO - Policija u Bosni i Hercegovini u nedjelju je provela nove pretrage stambenih objekata te saslušala četiri osobe u sklopu istrage koja se vodi protiv predsjednika Federacije BiH Živka Budimira i još četiriju osoba osumnjičenih za primanje mita, potvrđeno je iz Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA). Kako se navodi u priopćenju objavljenom u Sarajevu, po nalogu Tužiteljstva BiH i Suda BiH pretraženi su objekti na području Sarajeva i Zenice. Provedeno je saslušanje četiriju osoba koje se sumnjiči za protuzakonito posredovanje te za davanje i primanje mita. Navedeno je i kako je tijekom posljednjih pretraga pronađena i privremeno oduzeta određena količina dokumentacije koja se odnosi na sudske presude te mobilni telefoni, računala, razne bilješke i drugi predmeti koji se dovode u vezu s izvršenjem kaznenih djela. Iz SIPA-e pojašanjavaju kako je rječ o nastavku akcije pod kodnim nazivom "Pravda", započete 26. travnja.
Tad su uhićeni Budimir, njegov savjetnik Petar Barišić, Ivan Jurčević i Saud Kulosman iz hrvatske, odnosno bošnjačke udruge razvojačenih branitelja te Hidajet Halilović, dužnosnik Ministarstva pravosuđa FBiH. U nedjeljnom priopćenju SIPA-e spomenuti su samo Halilovićevi inicijali pa se može pretpostaviti kako je posljednja policijska akcija povezana upravo s njim, odnosno s osobama koje su ga kontaktirale glede pomilovanja osoba osuđenih na zatvorske kazne.
Budimir i ostali osumnjičeni pušteni su na slobodu krajem svibnja nakon što su u pritvoru proveli gotovo mjesec dana. Pušteni su na slobodu iako je Tužiteljstvo BiH zatražilo produljenje pritvora, no prevagnula je ocjena Ustavnog suda BiH kako su odlukom o pritvoru bitno narušena ustavna prava osumnjičenika jer nije bilo dovoljno dokaza za njihovu krivnju. Sud BiH u petak je djelomično usvojio žalbu Tužiteljstva BiH na ukidanje pritvora i sad se očekuje novo ročište na kojemu bi se o tome trebalo odlučivati. Budimirov odvjetnik Ragib Hadžić izjavio je kako je riječ tek o formalnom postupku i da ne očekuje da bi njegovom branjeniku ponovo mogao biti određen pritvor jer za to nema razloga.
BRUXELLES - Hrvatski kandidat za povjernika Europske komisije Neven Mimica pozvan je na saslušanje u utorak pred nadležnim odborima Europskog parlamenta, koji će nakon toga dati svoje ocjene o kvalificiranosti kandidata za člana kolegija i povjerenika za resor koji treba preuzeti. Hrvatska vlada kandidirala je Mimicu za povjerenika 25. travnja, a isti dan predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso prihvatio je tu kandidaturu i Mimici dodijelio resor zaštite potrošača. Dolaskom novog povjerenika sadašnji resor zdravlja i zaštite potrošača, kojem je na čelu malteški povjerenik Tonio Borg, dijeli se na dva dijela - zdravlje, kojem na čelu ostaje Borg, i zaštita potrošača. Hrvatski povjerenik preuzima dužnost od dana pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, 1. srpnja 2013., a obnašat će je do isteka mandata ove Komisije 31. listopada 2014. Mimica će biti saslušan pred Odborom za unutarnje tržište i zaštitu potrošača, zajedno s pridruženim Odborom za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane. Na početku saslušanja, koje bi trebalo trajati oko tri sata, Mimica će dati uvodnu izjavu, nakon koje će mu zastupnici postavljati pitanja. Na kraju saslušanja kandidat daje zaključnu izjavu. Mimica je Europskom parlamentu već predao svoj životopis i izjavu o financijskim interesima te odgovore na pet pitanja koje mu je EP dostavio u pisanom obliku. U srijedu, dan poslije saslušanja, predsjednici dvaju odbora donijet će svoju ocjenu Mimičina nastupa i uputiti ga Konferenciji predsjednika, koju čine predsjednici svih zastupničkih klubova u Europskom parlamentu. To će tijelo dati svoju ocjenu u četvrtak, 6. lipnja, a tjedan poslije, 12. lipnja, o novom povjereniku glasovat će cijeli Europski parlament na plenarnoj sjednici. Povjerenika imenuje Vijeće EU-a kvalificiranom većinom uz suglasnost predsjednika Europske komisije, dok je mišljenje Europskog parlamenta savjetodavno. Europski parlament zajedno s Vijećem odlučuje o imenovanju cijele Komisije, ali za pojedinačne članove Komisije daje samo neobvezujuće mišljenje, iako je teško očekivati da bi Vijeće imenovalo povjerenika mimo volje Parlamenta. Pitanja zastupnika uglavnom se odnose na resor za koji je kandidat imenovan, na njegove planove i prioritete u tom području, ali slobodni su pitati što god žele. Od kandidata se očekuje kompetetnost za resor koji će pokrivati, neovisnost, dobre komunikacijske vještine i privrženost Europskoj uniji.
PARIZ - Međunarodna mirovna konferencija o Siriji mogla bi se održati u srpnju, najavio je u nedjelju francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius, ocijenivši da je riječ o "posljednjoj šansi za mir". "Mirovna konferencija Ženeva 2 mogla bi se održati u srpnju. Po mojem mišljenju, riječ je o posljednjoj šansi za mir", kazao je Fabius. SAD, Rusija i druge zemlje tražile su održavanje konferencije ovaj mjesec, ali je Fabius vrijeme za organizaciju konferencije ocijenio "prekratkim". "Oporba mora odrediti svoje predstavnike, to će malo potrajati, a treba se dogovoriti i oko dnevnog reda konferencije", objasnio je francuski ministar. Prema njegovim riječima, konferenciju treba dobro pripremiti i stoga je srpanj pogodan datum. Režim Bašara al-Asada načelno se složio glede sudjelovanja na konferenciji, no Asad inzistira na tome da ostane na vlasti do predsjedničkih izbora 2014. godine. Oporba prvo traži odlazak Asada i prestanak sukoba, posebice onih u kojima sudjeluje libanonski Hezbolah.
DUBAI - Vođa al Kaide u Jemenu Kasim al-Rimi u audio poruci u nedjelju upozorio je Amerikance da je napad u Bostonu otkrio ranjivost njihove sigurnosti i zatražio od muslimana u Sjedinjenim Državama da "brane svoju vjeru". "Izrada bombi poput onih upotrijebljenih u napadu u Bostonu u travnju je svima nadohvat", istaknuo je vojni čelnik al Kaide na Arapskom polutooku (Aqpa) u poruci Amerikancima. "Događaji u Bostonu i pisma s otrovom poslana u Bijelu kuću, bez obzira na to tko je za njih odgovoran, ukazuju na to da je kontrola vaše sigurnosti slomljena i da su operacije u Sjedinjenim Državama krenule nekontroliranim putem", rekao je. "Svakog dana bit ćete pogođeni tamo gdje to najmanje očekujete i vaši čelnici neće moći ništa učiniti", zaprijetio je Kasim al-Rimi, čiju skupinu Washington drži najopasnijim ogrankom al Kaide. "Kao i drugi iskusit ćete gorčinu rata, smrti, uništenja i nesigurnosti", nastavio je i istaknuo da smrti utemeljitelja al Kaide, Osame bin Ladena i radikalnog imama Anvara al-Aulakija, ubijenih 2011., nisu okončale operacije al Kaide. "Džihadističke skupine su pokraj vas, ako ne i kod vas", zaključio je.
BEJRUT - Libanonski predsjednik Michel Sleimane je u nedjelju izdao upute za pisanje tužbe UN-u zbog toga što izraelski zrakoplovi neprestano narušavaju libanonski zračni prostor. Sleimane je zadužio ministra vanjskih poslova Adnanea Mansoura da UN-u uloži tužbu zbog upornog izraelskog narušavanja libanonskog zračnog prostora, "pri čemu su u nedjelju nadlijetali cijeli teritorij Libanona, uključujući i glavni grad", priopćeno je iz njegova ureda. Izraelski borbeni zrakoplovi sustavno upadaju u libanonski zračni prostor, a u napadima na vojne mete u Siriji posljednjih su mjeseci povremeno prelijetali libanonski teritorij. U svibnju su Ujedinjeni narod naveli da su tražili od Izraela da više ne nadlijeće Libanon vojnim zrakoplovima. Tim nadlijetanjima se krši suverenost Libanona i rezolucija 1701 Ujedinjenih naroda o prekidu vatre nakon sukoba 2006. između Izraela i libanonskog šijitskog pokreta Hezbolaha. Hezbolah je poslao stotine svojih boraca da se uz snage sirijskog režima bore protiv pobunjenika u Kusairu, nedaleko od granice s Libanonom.