Ta odluka donesena na summitu Afričke unije u Adis Abebi uslijedila je nakon poziva nekoliko čelnika da se odmah uspostave takve snage s obzirom na broj sukoba i pobuna na kontinentu.
Planovi za takve snage postoje već više od 10 godina, a odgađanje uspostave takvog kontingenta izazvalo je kritike da je Afrika predugo bila spora i da nije sastavila svoje mirovne snage oslanjajući se umjesto toga na pomoć i financiranje iz Ujedinjenih naroda i od zapadnih donatora.
U tekstu odluke, koju je dobio na uvid Reuters, navodi se da će države članice Afričke unije, koje su u mogućnosti, slati vojnike u snage za brzo djelovanje na dobrovoljnoj osnovi, kao i davati opremu i financijska sredstva.
Sigurnosni izazovi s kojima se suočio AU u protekle dvije godine uključuju državne udare u Gvineji Bisau, ofenzivu islamističkih militantnih skupina u Maliju i Nigeriji i sukob u kojem su sudjelovali pobunjenici u istočnom Kongu i Srednjoafričkoj Republici.
U Maliju je bivša kolonijalna sila Francuska poslala snage i zrakoplove početkom godine kako bi zaustavila napredovanje islamističkih džihadista, što je bila intervencija koja je posramila AU pokazujući nedostatak vlastitih obrambenih snaga kontinenta.