Radovi sa skupova održanih u Rijeci, Osijeku i Zagrebu donose različita gledišta zaštite djece s problemima u ponašanju, od stručnih i praktičnih smjernica utemeljenih na istraživanjima, do elaboriranja učinkovitosti određenih državnih sustava koji se njima bave.
Mila Jelavić istaknula je tijekom predstavljanja zbornika da se uglavnom vide posljedice aktivnosti djece s problemima u ponašanju, a manje ono što je uzrokovalo takvo ponašanje. Prosuđuje ih se po teškoćama koje pokazuju, a ne po teškoćama koje ta djeca imaju, rekla je, dodajući kako se ne smije zaboraviti da su to nesretna djeca koja zahtijevaju pojačanu pozornost znanstvenika i stručnjaka.
Zbornik sadržava 18 radova podijeljenih u četiri cjeline - prevencija, procjena potreba i planiranje intervencija, intervencije u sustavu socijalne skrbi i zaštita mentalnog zdravlja te zaštita djece u sukobu sa zakonom. Autori su stručnjaci i znanstvenici i to socijalni pedagozi, psiholozi, socijalni radnici, liječnici i pravnici, a urednica je savjetnica pravobraniteljice za djecu Sanja Vladović.
Namjera Ureda pravobraniteljice za djecu jest da taj zbornik mnogim nastavnicima, pedagozima, psiholozima, socijalnim radnicima, odgajateljima i drugim profesionalcima posluži kao svojevrsni priručnik za rad s djecom.