FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: oprezno trgovanje uz skromnu likvidnost

ZAGREB, 13. svibnja 2013. (Hina) - Na Zagrebačkoj burzi zasad nema značajnijih korporativnih vijesti, tako da bi trgovanje danas moglo biti oprezno, uz skromnu likvidnost.

Od 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 5 očekuje danas stagnaciju Crobexa, a 2 porast.

Crobex indeks prošloga je tjedna pao 1,22 posto, na 1.921 bod, dok je Crobex10 potonuo 1,53 posto, na 1.076 bodova, nedaleko njihovih najnižih razina od kraja veljače.

Redovni promet iznosio je oko 46 milijuna kuna, što je otprilike 2 milijuna manje nego tjedan dana prije.

„Negativni mini-trend na domaćem tržištu nastavio se i protekloga tjedna. U proteklih 6 trgovinskih tjedana, Crobex je zabilježio pad u njih pet. Prošlotjedni pad za 1,2 posto najveći je u zadnjih pet tjedana“, ističe Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste & Steiermaerkische banci.

Protekloga tjedna trgovanje je obilježila i skromna likvidnost.

„Redovni promet dionicama prosječno dnevno bio je 8,2 milijuna kuna, što je najslabije u zadnjih mjesec dana. Investitori su uglavnom 'probavljali' ranije objavljene poslovne rezultate kompanija za prvo ovogodišnje tromjesečje“, navodi Špoljar.

Najveći promet, 6,7 milijuna kuna, prošloga je tjedna ostvaren dionicom HT-a, a cijena joj je pala 0,7 posto, na 208,10 kuna.

S prometom od oko 4 milijuna kuna slijedila je dionica Ericssona Nikole Tesle, koja je pojeftinila 1,1 posto, na 1.532 kune.

I većina drugih dionica, kojima je prošloga tjedna ostvaren milijunski promet, izgubila je na vrijednosti. Cijena povlaštene dionice Adris grupe skliznula je 0,3 posto, dok je dionica Petrokemije pojeftinila 2,9 posto.

„Dionica Petrokemije u nešto je većem fokusu investitora u očekivanju dokapitalizacije te kompanije. Investitore zanimaju detalji dokapitalizacije, prije svega po kojoj će cijeni dokapitalizacija biti provedena“, navodi Špoljar.

Među najvećim se gubitnicama našla se dionica Instituta IGH, s padom cijene za 11,4 posto, nakon što je Porezna uprava blokirala poslovne račune te građevinske tvrtke zbog poreznog duga od 9,4 milijuna kuna. Među većim gubitnicama su i dionice Simensa, s padom cijene za gotovo 10 posto, Podravke, 6,5 posto, te Badela 1862, 6,4 posto.

S druge strane, na listu najvećih dobitnica plasirala se dionica Hidroelektre niskogradnje, s rastom cijene za 16,4 posto, a slijede dionice Auto Hrvatske, 10,17 posto, te Atlantske plovidbe, 6,85 posto.

A na Wall Streetu je prošloga tjedna S&P 500 indeks ojačao 1,2 posto, na 1.633 boda, novu rekordnu razinu, dok se Dow Jones, s rastom od 1 posto, po prvi puta u povijesti probio iznad psihološki važne granice od 15.000 bodova.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,6 posto, na 6.624 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 1,9 posto, na 8.278 bodova, najvišu razinu u povijesti.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks, pak, prošloga tjedna porastao 6,7 posto, što je njegov najveći tjedni skok od prosinca 2009. Pritom je dosegnuo 14.607 bodova, najvišu razinu u pet i pol godina.

„Protekli tjedan na inozemnim burzama bio je poprilično pozitivan, što je ponajprije rezultat stimulativne monetarne politike u svijetu, ali i poslovnih rezultata kompanija i makroekonomskih pokazatelja koji su većinom premašili očekivanja analitičara“, ocjenjuje Špoljar.

Na europskim burzama danas očekuje oprezno trgovanje, a tjedan će obilježiti nove makroekonomske objave.

„Uz današnje podatke iz Kine o industrijskoj proizvodnji i maloprodaji, pratit će se i brojne druge ekonomske objave. Sutra će tako biti objavljen podatak i industrijskoj proizvodnji u eurozoni, a prekosutra o bruto domaćem proizvodu eurozone, industrijskoj proizvodnji u SAD-u te nezaposlenosti u Britaniji“, navodi Špoljar.

Kako dodaje, na domaćem tržištu nema zasad značajnijih korporativnih vijesti, tek medijske špekulacije o mogućem sudjelovanju države sudjelovati u dokapitalizaciji Petrokemije i da će Vlada započeti u lipnju pregovore s MOL-om o načinu upravljanja Inom i ulaganjima, no to nema snage znatnije pokrenuti tržište.

„Stoga će trgovanje na domaćem tržištu vjerojatno biti oprezno, uz skromnu likvidnost“, zaključuje Špoljar.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙