U svim kaznionicama, zatvorima i odgojnim zavodima posljednjeg dana prošle godine bio je 4.741 zatvorenik ili maloljetnik, dok je ukupan kapacitet predviđen za 3.921 osobu.
No, prema podacima Ministarstva pravosuđa problem je osobito izražen u tzv. zatvorenim uvjetima, dok se maloljetnici u odgojnim zavodima i maloljetničkim zatvorima "ne nalaze u uvjetima prenapučenosti".
Kako bi se broj zatvorskih mjesta povećao država učestalo prenamjenjuje postojeće prostore i gradi nove.
Tako je u svibnju 2011. otvoren novi objekt u Kaznionici u Glini čime je ukupni kapacitet zatvorskog sustava porastao za 420 mjesta. Također, planirana je i dogradnja Zatvora u Zagrebu kojom će se dobiti još 376 mjesta.
Ipak, prema službenim podacima u posljednjih se nekoliko godina uočava i pad broja zatvorenika pa su krajem 2012. u zatvorima bile čak 343 osobe manje nego 31. prosinca 2011. kada je u zatvorima bilo 5.084.
Smanjivanju, ili barem usporavanju rasta prenapučenosti zatvora i kaznionica pridonosi i sustav probacije, kojem novi Kazneni zakon daje još širu mogućnost primjene različitih sankcija i mjera prema počiniteljima kaznenih djela na slobodi.
U tom je smislu osobito značajna mogućnost određivanja rada za opće dobro na slobodi kao zamjene za kaznu zatvora u trajanju do jedne godine te mogućnost nadziranog uvjetnog otpusta, uslijed čega se proširuje mogućnost primjene tog instituta na veći broj zatvorenika i kroz dulje razdoblje.
Prema izvješću koje je Europska komisija danas objavila na svojim internetskim stranicama najnapučenije zatvore imaju Srbija s čak 157,6 zatvorenika na 100 mjesta. Slijede Grčka (151,7), Italija (147), Mađarska (138,2) i Cipar (137,5) dok je Hrvatska na šestom mjestu sa 129,7 zatvorenika na 100 mjesta.