Vijence su položili i svijeće zapalili predstavnici 50-očlanog izaslanstva Vlade RS, koje je predvodio ministar rada i braniteljsko-invalidske zaštite Petar Đokić.
"Sarajevo nije smoglo snage da se suoči s tim da je počinjen zločin, a ovdje je počinjen zločin. To se pokušava minimizirati pričom da je JNA htjela zauzeti grad. Oni da su to htjeli, to bi i uradili", rekao je ministar Đokić okupljenim novinarima.
On je pozvao pravosudne institucije BiH da rasvijetle zbivanja s početka rata iz svibnja 1992. godine dodajući da zataškavanje istrage koje su pokrenule nekadašnje vlasti bivše Jugoslavije unose sumnju u dobronamjernost pravosudnih tijela BiH.
Nakon neuspješnog pokušaja da zauzmu Sarajevo i najvažnije državne institucije tada priznate države BiH, pripadnici JNA su uhitili predsjednika Predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića 2. svibnja 1992. godine. Postignut je dogovor o oslobađanju Izetbegovića i istodobnom izvlačenju iz grada postrojbi JNA, čiju su kolonu na današnji dan u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici napali pripadnici snaga odanih vlastima BiH.
Po podacima vlasti u Sarajevu poginulo je šest pripadnika JNA, dok srpska strana tvrdi da su ubijena 42 pripadnika ove vojske.
Dok su predstavnici RS obilježavali pogibiju pripadnika JNA, s druge strane rijeke Miljacke u Sarajevu skupina od desetak Sarajlija je pjevala nekadašnju himnu BiH "Jedna si jedina".
Nešto dalje u toj istoj ulici pripadnici Zelenih beretki i Teritorijalne obrane položili su vijence za poginule branitelje Sarajeva.
"Nema potrebe za dizanjem napetosti, mi smo došli odati počast poginuloj djeci i braniteljima. Žao mi je što ovdje nema političara, koji se slikaju samo pred izbore", rekao je jedan od ratnih zapovjednika u Sarajevu Dževad Topić.
Promet u bivšoj Dobrovoljačkoj, a današnjoj ulici Hamdije Kreševljakovića, bio je danas posve obustavljen, a više stotina policajaca, među kojima su bile primjetne i brojne specijalne postrojbe, osiguravale su dva skupa zbog kojih se redovito podignu napetosti.
Srbijansko tužiteljstvo je osumnjičilo 19 visokih dužnosnika BiH za napad na pripadnike JNA u središtu Sarajeva, među kojima su bili bivši članovi BiH Predsjedništva Ejup Ganić i Stjepan Kljujić te više drugih dužnosnika. Po tome nalogu je u Londonu bio uhićen Ejup Ganić, a u Beču general Armije BiH Jovan Divjak, no nisu izručeni Srbiji jer je ocijenjeno da nema dokaza za njihovu odgovornost.
Međunarodni tužitelj u Tužiteljstvu BiH Jude Romano je prošle godine obustavio istragu o slučaju Dobrovoljačke ulice, a nastavak istrage najavilo je srbijansko tužiteljstvo.