"Da je tada pala zgrada Predsjedništva i da je predsjednik (Alija Izetbegović) ostao u zarobljeništvu vjerojatno bi povijest krenula drugim tijekom. To je bila jedna sudbonosna bitka koja je slomila zube onima koji su napali grad i to ih je jako obeshrabrilo", izjavio je Izetbegović za medije.
Komšić i Izetbegović ocijenili su i da su brojni bivši branitelji danas razočarani statusom i stanjem u državi koja ih je stavila na margine. Oni su položili vijence u središtu Sarajeva u spomen na poginule branitelje u proteklome ratu.
Pripadnici slabije naoružane Teritorijalne obrane i Patriotske lige BiH, zajedno s pripadnicima specijalne policije, spriječili su 2. svibnja 1992. JNA koja je, uz potporu oklopnih vozila, pokušala zauzeti središte Sarajeva i pod svoj nadzor staviti ključne državne institucije Bosne i Hercegovine, uključujući Predsjedništvo BiH.
Kada nisu uspjeli u tome naumu, istoga dana na zračnoj luci u Sarajevu pripadnici JNA zarobili su tadašnjeg predsjednika BiH Predsjedništva Aliju Izetbegovića, koji se vraćao s mirovnih pregovora u Lisabonu.
Nakon dogovora da se Izetbegovića i izaslanstvo oslobodi, a da se JNA izvuče iz vojarne u središtu grada, dogodio se napad na kolonu JNA u kojoj je, po podacima tadašnjeg zapovjednika Milutina Kukanjca, poginulo šest vojnika.
Srpski dužnosnici u petak će obilježiti pogibiju šest vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, što je redovito izazivalo napetost u glavnom gradu BiH.