Na londonskom se tržištu cijena barela sirove nafte spustila 75 centi, na 99,16 dolara, nakon što je u utorak kliznula na samo 98 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 72 centa nižoj cijeni, od 88 dolara.
Krajem prošlog tjedna američki su podaci pokazali pad prometa u američkoj maloprodaji u ožujku da bi se početkom ovog tjedna Kina nadovezala neočekivano slabim podatkom o gospodarskom rastu u prvom ovogodišnjem tromjesečju.
Nove sumorne gospodarske vijesti stigle su jučer iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koji je jučer snizio prognoze svjetskog gospodarskog rasta u ovoj godini, što podrazumijeva ograničeni potencijal za rast potražnje za naftom.
Na strani opskrbe izdvajaju se obilne zalihe sirove nafte u SAD-u, koje su proteklih tjedana nabujale na najvišu razinu u više od 20 godina.
"Cijene nafte trenutno bilježe tehnički pad budući da među temeljnim faktorima dominira pogoršana prognoza o potražnji u uvjetima snažne ponude", tumači Dominick Chirichella iz Energy Management Institutea.
Iako se ne može isključiti mogućnost daljneg pada cijena na londonskom tržištu, malo je vjerojatno da će i nakon drugog tromjesečja padati ispod razine od 100 dolara za barel, procjenjuju analitičari Barclaysa.
Chirichella pak uopzorava da "zasada nema vidljivih razloga - ako se izuzme blago pokrivanje ispražnjenih trgovinskih pozicija - koji bi upućivali na zaključak da su cijene nafte spremne za značajniji uzlet".
Ulagači će danas pozorno pratiti i izvješće američke vlade o stanju zaliha kasnije popodne.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 97,15 dolara, što znači da je bila 1,41 dolar niža nego prethodnog trgovinskog dana.