Taj se fenomen uglavnom tumači rezovima u vojnom proračunu zapadnih zemalja, premda su ga Kina i Rusija povećale, ističe SIPRI kojemu je sjedište u Stockholmu.
"Svjedoci smo da se vojni izdatci u svijetu (...) iz bogatih zapadnih zemalja počinju premještati u područja s gospodarstvom u naglom usponu", rekao je Sam Perlo-Freeman, direktor programa SIPRI-ja za vojne troškove i za proizvodnju oružja.
"Politika štednje i povlačenje (zapadnih snaga) iz Afganistana imaju za posljedicu smanjenje troškova kod prvih dok se drugdje nastavlja rast sredstava dobivenih na račun gospodarskog rasta", istaknuo je.
Ne računajući inflaciju, u svijetu su se izdvajanja za vojsku smanjila za 0,5 posto u odnosu na 2011. i u 2012. su iznosili 1.750 milijarda dolara (1.330 milijarda eura), navodi SIPRI.
Istodobno su Kina i Rusija povećale svoj vojni proračun za 7,8, odnosno za 16 posto.
Na područjima gdje su napetosti tradicionalno jake, i vojni troškovi su u porastu, kao što je slučaj na Bliskom istoku (+8,4 posto) i u Aziji (+3,3 posto).
Sjedinjene Države, koje su zbog smanjenja sredstava za ratne operacije prvi put nakon raspada SSSR-a koncem 1991. došle ispod praga od 40 posto svjetskih vojnih izdataka, u 2012. su zabilježile pad od 6 posto, ističe SIPRI, dodajući da bi se ta tendencija trebala nastaviti u 2013.
"Sve upućuje da će se u dvije do tri sljedeće godine izdvajanja za vojsku u svijetu i dalje smanjivati, barem dok se NATO koncem 2014. potpuno ne povuče iz Afganistana", napominje Perlo-Freeman.
Američki vojni proračun (682 mlijarde dolara ili 520 milijarda eura) bio je lani opet više nego četiri puta veći od vojnog proračuna Kine, koji je drugi po veličini u svijetu (166 milijarda dolara ili 127 milijarda eura), po podatcima SIPRI-ja.