FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ocjene o govoru Nikolića: Izjednačavanje odgovornosti nije pomirenje

BEOGRAD, 11. travnja 2013. (Hina) - Javna rasprava u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda (OS UN) o radu Haaškog tribunala (ICTY) i međunarodnih kaznenih sudova izazvala je pozornost srbijanskih medija, ali je govor predsjednika države Tomislav Nikolića izborio malo mjesta u četvrtak na naslovnicama beogradskog tiska, budući da je masakr u šumadijskom selu gdje je ubijeno 13 osoba već treći dan udarna tema u Srbiji.

Među rijetkim komentarima na Nikolićev nastup u OS UN, izdvaja se ocjena ravnateljice Fonda za humanitarno pravo (FHP) Nataše Kandić da je srbijanski predsjednik u svom govoru "nekoliko puta upotrijebio riječ pomirenje, ali uvijek pogrešno".

"Izjednačavanje odgovornosti u ratu nije pomirenje", rekla je Kandić za B92, pitajući se zašto predsjednik (Nikolić) tako govori, te ocijenila da je "veliki pomagač" u tom konceptu i njegov savjetnik Oliver Antić, profesor na Pravnom fakultetu.

Kandić je naglasila da su presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču "iste kao i presuda bivšem načelniku glavnog stožera Vojske Jugoslavije" generalu Momčilu Perišiću, te da je u oba slučaja "zaštićena država".

"Tijekom ovih godina, došla sam do toga da je u slučaju bivše Jugoslavije uvjet svega imenovati žrtve, ali i policajce, vojnike i pripadnike drugih postrojbi kako bi znali koliki je točno gubitak, broj koji se temelji na imenima. Kada dobijemo to, cifru oko 130.000 ljudi, onda mi vidimo sliku o tome šta se dogodilo. Onda i te presude tako moramo promatrati", istaknula je Nataša Kandić.

Nataša Kandić ocijenila je pogrešnim i obećanja ICTY-ja da će "pridonijeti pomirenju".

"To nije njegov zadatak, oni mogu pomoći, ali....kad god se donese oslobađajuća presuda, u javnosti je percepcija da nema zločina", navodi Kandić.

Centar za euroatlantske studije iz Beograda (CEAS) osudio je nastup predsjednika Tomislava Nikolića u Općoj skupštini, a u priopćenju naveo kako se osuda posebno odnosi na dijelove govora koji "inzistiraju na dokazima i presudama neutemeljenim činjenicama o potrebi uspostavljanja simetrije zločina i jednakog kažnjavanja svih aktera sukoba na prostoru bivše Jugoslavije tokom 90-ih".

Ta organizacija naglašava kako bi "zapadni Balkan 2013. godine bio mnogo nestabilnije i nedemokratičnije mjesto za život da su osuđeni pred Haaškim tribunalom i domaćim sudovima, i dalje na slobodi".

Istodobno, CEAS je zatražio da se o govoru Tomislava Nikolića očituju srbijanski premijer i ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić, te vicepremijer i ministar obrane Aleksandar Vučić, koji su i predsjednici Socjalističke partije Srbije i Srpske napredne stranke, članica vladajuće koalicije.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙