FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Pyongyang prijeti SAD-u nuklearnim udarima, Ban "zabrinut"

SEUL, 4. travnja 2013. (Hina/AFP) - Sjeverna Koreja je otišla još korak dalje u svojoj politici sukobljavanja obznanivši u četvrtak da je odobrila prijedlog vojne operacije protiv Sjedinjenih Država, koja uključuje i nuklearne udare, što je potaknulo zabrinutost UN-a i brojnih vlada u svijetu.

Tako je glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon rekao da je "ozbiljno zabrinut" zbog sve oštrije retorike Pyongyanga i opetovana kršenja rezolucija što ih je Vijeća sigurnosti donosilo nakon njegova prvog nuklearnog pokusa u 2006.

"Nuklearna prijetnja nije igra, to je veoma ozbiljna stvar. Mislim da su (Sjevernokorejci) otišli predaleko u svojoj retorici i zabrinut sam zbog toga što i najmanja pogrješka u procjeni u ovakvoj situaciji može izazvati krizu s veoma teškim posljedicama", rekao je Ban Ki-moon na tiskovnoj konferenciji u Madridu.

"Ponajprije pozivam vlasti da smanje napetost. Mir i sigurnost na korejskom poluotoku imaju veoma velik utjecaj na regionalnoj i na svjetskoj razini", istaknuo je Ban.

"Nadam se iskreno da će zainteresirane strane surađivati kako bi prije svega smirile situaciju i počele dijalog radi rješavanja svih postojećih problema", dodao je glavni tajnik UN-a.

U priopćenju koje prenosi sjevernokorejska službena novinska agencija KCNA, glavni stožer sjevernokorejske vojske je rekao kako je službeno obavijestio Washington da će Amerikanci biti "uništeni nuklearnim udarom".

"Bespoštedna operacija" sjevernokorejskih snaga "konačno je dogovorena i odobrena", tvrdi vojska, po kojoj bi rat mogao izbiti "danas ili sutra".

"SAD-u bi bilo bolje da razmisli o sadašnjoj ozbiljnoj situaciji", dodaje, ocijenivši da se kriza pogoršala zbog nadlijetanja američkih bombardera B-52 i B-2 iznad Južne Koreje tijekom zajedničkih američko-južnokorejskih manevara.

"Danas smo vidjeli još jednu izjavu Sjeverne Koreje koja opet upućuje nekonstruktivnu prijetnju", reagirala je glasnogovornica američkog Nacionalnog vijeća za sigurnost Caitlin Hayden, govoreći o "novoj provokativnoj izjavi koja Sjevernu Koreju još više izolira od međunarodne zajednice".

Malo prije te sjevernokorejske prijetnje Pentagon je u srijedu poslijepodne izvijestio da je poslao proturaketni sustav THAAD na Guam (u Tihom oceanu) odakle polijeću bombarderi B-52 koji su nadlijetali Južnu Koreju.

SAD je usto razmjestio svoje proturaketne razarače u zapadnom Pacifiku.

Američki ministar obrane Chuck Hagel koji je razgovarao s kineskim kolegom Changom Wanquanom, ocijenio je da su provokacije Pyongyanga "ozbiljna i stvarna opasnost".

U četvrtak je južnokorejski ministar obrane Kim Kwan-Jin rekao da je Sjeverna Koreja na svojoj istočnoj obali postavila raketu srednjeg dometa, dodavši kako ne zna je li naoružana.

Pred parlamentarnim odborom za obranu u Seulu Kim Kwan-Jin je kazao kako ta raketa može prijeći "znatnu udaljenost", ali ne toliku da bi mogla dosegnuti američki kontinent.

"Možda će biti pokusno ispaljena ili je riječ o vojnoj vježbi", ocijenio je.

Riječ je o raketi Musudan koja je prvi put pokazana u javnosti u prigodi vojne smotre u listopadu 2010. i teoretski ima domet 3.000 km, što znači da bi mogla gađati Južnu Koreju i Japan.

Ne zna se je li ta raketa ispitana.

No premda je Sjeverna Koreja u prosincu upješno izvela pokusno ispaljivanje rakete, smatra se da još nije kadra izravno gađati kontinentalni dio SAD-a. No Pyongyang je zaprijetio da će napasti Guam i Havaje te da može dosegnuti Južnu Koreju i Japan gdje je raspoređeno 28.500, odnosno 50.000 američkih vojnika.

Rusija je ocijenila da je sjevernokorejsko "nepoštovanje UN-ovih rezolucija potpuno neprihvatljivo" a Europska unija je u četvrtak pozvala Pyongyang da ne "potiče napetosti" te da odustane od pokretanja svog nuklearnog reaktora u centrali u Yongbyonu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙