Naravno, pod najvećim je rizikom Južna Koreja, posebno Seul koji je svega pedesetak kilometara od sjevernokorejske granice, ali mirno spavati ne može niti tisuću kilometara udaljeni Japan koji je u dometu sjevernokorejskih raketa srednjeg dometa.
Gledajući statistiku, sjevernokorejska vojska djeluje moćno i brojčano je snažnija od južnokorejske i u ljudstvu i u opremi. Sjeverna Koreja raspolaže s 1,2 milijuna vojnika, duplo više od Južne, koja zato ima podršku 26.000 američkih vojnika koji su u zemlji stacionirani.
Međutim, sposobnosti sjevernokorejske vojske ipak nisu takve kakvim ih brojke sugeriraju. Osiromašena Sjeverna Koreja gotovo da je odustala od financiranja konvencionalne vojske i sredstva usmjerila u razvoj nuklearnih i balističkih kapaciteta. "Konvencionalna vojska je jako skupa. Sukob konvencionalnim vojskama brzo postaje sukob novcem, a u tome Sjeverna Koreja ne može pobijediti", kaže Shin In-kyun, čelnik Korejske obrambene mreže, udruge vojnih analitičara u Seulu. Sjevernokorejski vojnici loše su obučeni, pa čak i slabo hranjeni.
Sjeverna Koreja ima oko 12.000 topova, većinom razmještenih uz granicu. Topništvom je sposobna otvoriti iznenadnu i masovnu paljbu po Seulu, kaže Shin.
Pjongjang u svom operativnom arsenalu ima i rakete dometa 3000 kilometara, što znači da ne samo da može udariti bilo gdje po Japanu, nego može napasti i Guam u Mikroneziji, formalno američki teritorij.
Sjeverna Koreja također ima i podmornice, te više od 820 borbenih zrakoplova u usporedbi s južnokorejskih 460. Pjongjang, međutim, nema nedovoljno goriva da bi zrakoplovi redovito izvodili trenažne letove i da bi se održavala borbena sposobnost pilota. Sjeverna Koreja im 4200 tenkova, a Južna 2400, iako su njezini moderniji i bolje održavani.
Sjeverna Koreja objavila je u petak da se povlači iz svih sporazuma o nenapadanju s Južnom Korejom te da prekida vezu crvenim telefonom između dviju zemalja, nekoliko sati pošto Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo nove sankcije protiv Pjongjanga.
Nekoliko sati prije glasovanja u Vijeću sigurnosti UN-a Sjeverna Koreja optužila je SAD da želi pokrenuti atomski rat i zaprijetila je Washingtonu "preventivnim" nuklearnim udarom. Stručnjaci kažu da je, unatoč desetgodišnjem nastojanju da razvije nuklearno oružje, godinama udaljena od mogućnosti da zaprijeti kontinentalnoj Americi.