"Ti dobri odnosi nasljeđe su Hrvatske i Slovenije, od njih će koristi imati oba naroda i u takvoj je atmosferi moguće ostvariti nove podvige", rekao je Pahor. "I Slovenija i Hrvatska sad se mogu usmjeriti na gospodarstvo, financijske i socijalne probleme, više nema razloga da u pozadini uvijek bude opasnost da će nepovjerenje, čak i neprijateljstvo, te probleme još više produbiti", rekao je.
Obje zemlje mogu biti ponosne što su znale riješiti problem i sad su uzor susjednim državama, rekao je. "Možemo se ponositi to sami znamo riješiti pitanja koja netko drugi ne bi tako znao riješiti", rekao je Pahor i dodao "susjedne države s bilateralnim pitanjima pitaju nas za model, za savjet kako smo to riješili, to je razlog više za samopouzdanje Zagreba i Ljubljane"
U suradnji dviju zemalja još je mnogo "neiskorištenih prilika", od turizma do energetike, rekao je Pahor, "i ne smijemo ih propustiti". Pahor drži da će tome poticaj dati njegov svibanjski posjet hrvatskom predsjedniku Ivi Josipoviću, zajedno s gospodarskim izaslanstvom.
Iako je Eurkopska unija u krizi, Pahor drži da je bolje biti u EU-u nego izvan njega. "Uvjeren sam da će Europa pronaći izlazak iz političke, gospodarske i socijalne krize i osigurati mir i još veće blagostanje", rekao je Pahor, "a savezništvo Hrvatske i Slovenije imat će odjeka diljem regije", rekao je slovenski opredsjenik koji drži kako države zapadnog Balkana moraju postati članovi EU-a, a Slovenija i Hrvatska mogu im biti primjer načinom na koji su rješavale svoje probleme.
Hrvatski pristupni ugovor nisu još potpisale Belgija, Nizozemska, Danska i Njemačka.