BERLIN/MUENCHEN - Nadregionalni dnevnik "Sueddeutsche Zeitung" objavio je komentar pod naslovom "Oprezne reforme nisu dostatne za članstvo u EU", u kojem dvoji oko spremnosti Hrvatske za ulazak u Europsku uniju i kritizira zeleno svjetlo Europske komisije i Berlina ulasku Hrvatske u EU. "EU je na 15 stranica zaključio da je Hrvatska spremna za ulazak u EU. No, u stvarnosti zemlja pati od zaostalog gospodarstva, pravosuđa koje gotovo da i ne funkcionira, a i korupcija je sveprisutna", zaključuje komentator Florian Hassel u prilogu za "Sueddeutsche Zeitung". Autor podsjeća na greške koje je EU učinila primajući nespremne zemlje poput Bugarske, Rumunjska, pa i Grčke i Cipra u svoje članstvo, koje se zbog "nekonkurentnog gospodarstva" sada nalaze u problemima. Autor kritizira i posljednje izvješće monitoringa o napretku Hrvatska kao dokument koji ne odražava stvarnost. "U stvarnosti je Hrvatska još uvijek zemlja koju karakterizira klijentelizam, rascjepkana uprava, napuhani javni sektor, jedno, nakon mnogo preblagih reformi, još uvijek nefunkcionirajuće pravosuđe, raširena korupcija i zaostalo gospodarstvo, koje je gotovo potpuno nepripremljeno na izazove koje donosi EU", piše Sueddeutsche Zeitung. Sve to, kako navodi autor, stoji u izvješćima Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke, Transparency Internationala i Ujedinjenih naroda koje je, kako navodi, "Europska komisija očito ignorirala".
BEOGRAD - Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić izjavio je u četvrtak da se svi Srbi moraju osjećati Srbima, ma gdje da se nalaze u inozemstvu, priopćeno je u Beogradu nakon prve sjednice državnog vijeća za odnose sa Srbima u regiji. Polazeći od ustava, po kojem Srbija ima obvezu štititi prava i interese svih svojih sunarodnika u inozemstvu, Nikolić je konstatirao da prethodno vijeće nije radilo "koliko je moglo i koliko je trebalo" i da se takav odnos mora promijeniti, priopćeno je iz Nikolićeva ureda. "Na nama je da radimo više, da radimo bolje nego što smo do sada. Srbi se moraju osjećati Srbima, osjetiti da se država brine o njima, gdje god da se nalaze", navodi se u priopćenju. Vijeće za odnose sa Srbima u regiji posebno je istaknulo značaj očuvanja srpske kulture i jezika, Srpske pravoslavne crkve i srpskih škola, ocijenilo da doprinos medija u očuvanju nacionalnih vrijednosti mora biti na višoj razini, kako bi se zaštitila tradicija, kultura i povijest srpskog naroda.
BEOGRAD - Srbijanski premijer Ivica Dačić ocijenio je u četvrtak da Srbija sa svakim novim pregovorima o Kosovu ima slabiju pregovaračku poziciju, a iz ureda vicepremijera Aleksandara Vučića je potvrđeno da ga američka i europska administracija očekuju u narednom krugu razgovora u Bruxellesu. Dačić je, kako izvješćuju beogradski mediji, danas u parlamentu rekao da se na Kosovu za prava Srba trenutačno ne primjenjuje čak ni plan Marttija Ahtisaarija i da bi se i za taj plan "trebalo boriti". “Srbija je spremna na dogovor, to nije sporno, ali Srbi na Kosovu i Metohiji trebaju imati zajednicu (općina) s ovlastima koja neće biti protokolarna već izvršna”, rekao je Dačić odgovrajući na pitanja zastupnika o tijeku pregovora u Bruxellesu. Dačić je istaknuo da Priština "nema kontrolu nad sjeverom Kosova" te da "Srbija ne želi da se to pitanje rješava prema kosovskim zakonima" već smatra kako je potreban poseban dogovor. U međuvremenu je Radiotelevizija Srbije (RTS) u uredu vicepremijera Aleksandara Vučića dobila izravnu potvrdu da su Vučića na sljedeći krug pregovora, zakazan za 2. travnja pozvali i Bruxelles i Washington. Visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton uputila je, kako navodi RTS, izravni pozivi Vučiću, dok je američka administracija kontaktirala ured srbijanskog predsjednika. Novi krug razgovora Beograda i Prištine zakazan je za 2. travnja u Bruxellesu nakon što je u prethodnom, kako su istaknula obojica pregovarača - Ivica Dačić i kosovski premijer Hashim Thaci - "postignut napredak".
BEOGRAD - Predsjednik Opće skupštine Ujedinjenih naroda (OS UN) Vuk Jeremić izjavio je da će, unatoč pritiscima, ustrajati u namjeri da se u UN održi rasprava o radu međunarodnog kaznenog pravosuđa i naglasio kako "nema sile koja bi ga mogla natjerati od odustane" od te rasprave, izvijestili su beogradski mediji. Jeremić je, u povodu ocjena američkog magazina "Foreign Policy" da njegova tema rasprave na Općoj skupštini UN nailazi na otpore, rekao Tanjugu kako od samog početka postoji pritisak zbog odluke da se tema međunarodnog kaznenog pravosuđa stavi na listu javnih rasprava u OS UN. "(Vuk) Jeremić nalazi se u misiji vraćanja srpskog prestiža na svjetskoj sceni, ali će se već idućeg mjeseca suočiti s otporom nekih dijelova međunarodne zajednice u povodu javne debate o radu Međunarodnih kaznenih sudova", navodi ovaj američki časopis opisujući Jeremića kao "hiperaktivnog političara koji se s pozicije koju sada obnaša trudi promijeniti sliku o Srbiji koja je stvorena devedesetih godina" prošlog stoljeća. Također, "Foreign Policy" ukazuje na to da je Jeremić zakazao raspravu za 10. travnja, što je datum "koji se podudara sa 72 godine od osnivanja pronacifašističke države Hrvatske" aludirajući na proglašenje Nezavisne Države Hrvatske. Foreign Policy ističe da je u posljednjih nekoliko dana više međunarodnih pravnih stručnjaka otkazalo sudjelovanje u javnoj raspravi, uključujući predsjednika Međunarodnog kaznenog suda Song Sang-Hiuna, koji je prvo potvrdio da će govoriti pred OS UN, a potom otkazao. Kako u četvrtak piše beogradski tisak, i hrvatski predsjednik Ivo Josipović potvrdio da neće ni putovati u New York niti sudjelovati u javnoj raspravi o radu Haaškog tribunala (ICTY) koju je inicirao predsjednik OS UN Jeremić nedugo nakon oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
NIKOZIJA - Cipar je u četvrtak pristao da stroga kontrola kapitala ostane na snazi duže nego što se očekivalo jer su se ciparske banke u četvrtak otvorile prvi put nakon što je vlada bila prisiljena prihvatiti strogi EU-ov paket mjera pomoći za izbjegavanje bankrota. Ciprani su u tišini čekali u redovima da podignu ograničenu količinu gotovine, ali nema znakova navale od koje se strahovalo. Banke su bile zatvorene gotovo dva tjedna dok je vlada pregovarala o međunarodnom paketu pomoći u vrijednosti od deset milijarda eura, prvome paketu koji je u u eurozoni tražio uzimanje novca od štediša. Ograničenje kretanja novca postupno će se ublažavati u mjesec dana, najavio je ministar vanjskih poslova Joanis Kasulides. "Velik broj ograničenja bit će postupno ukinut, vjerojatno u razdoblju od mjesec dana, procijenila je središnja banka, a onda će biti sasvim ukinute", rekao je ministar novinarima. Vlada je isprva bila najavila da će te mjere trajati tjedan dana, a ekonomisti kažu kako će ih biti teško ukinuti dok je gospodarstvo u krizi.
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) u četvrtak je ocijenio da bi ciparsko rješenje bilo "teško" primijeniti na ostale europske zemlje. "Slučaj Cipra bio je vrlo složen i jedinstven. Bilo bi ga teško primijeniti na ostatak Europe ili svijeta", kazao je glasnogovornik MMF-a Gerry Rice. Pod pritiskom zajmodavaca "trojke", MMF-a, EU-a i Europske središnje banke (ECB), Cipar je u ponedjeljak pristao na drakonsko "kresanje" svog bankovnog sektora u zamjenu za paket pomoći vrijedan 10 milijardi eura. Rice je također kazao da je ciparska kriza, između ostalog, pokazala "nužnost" da Europa nastavi napredovati prema bankovnoj uniji, koja bi podrazumijevala ne samo supervizora već i jedinstveni mehanizam demontiranja banaka u poteškoćama.
NEW YORK - Pregovori o prvom sporazumu kojim bi se regulirala međunarodna trgovina konvencionalnim oružjem ušli su u posljednju fazu, a diplomati se nadaju da će dogovor pasti prije četvrtka navečer po njujorškom vremenu. Australski diplomat Peter Woolcott, predsjedavajući konferencije koja okuplja 193 zemlje članice UN-a, na stol je stavio dokument "uzmi ili ostavi", a pregovaračima su bila na raspolaganju 24 sata da ga prouče i potom se nađu na plenarnom zasjedanju u sjedištu UN-a u poslijepodnevnim satima. Sporazum se mora prihvatiti konsenzusom, što u teoriji znači da ga bilo koja zemlja može blokirati. Potom je potrebno da ga ratificira najmanje 50 zemalja. Nakon sedam godina pokušaja i deset dana pregovaranja, kao i fijaska prošlog srpnja, pregovarači zrače određenim optimizmom. Procjenjuje se, naime, da su glavni izvoznici oružja na tržištu vrijednom 80 milijardi dolara, SAD, Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Rusija i Kina, spremni ove maratonske pregovore završiti uspjehom.
LJUBLJANA - U ponedjeljak će započeti pokusni rad hidrocentrale Krško, četvrte u lancu od 6 protočnih hidrocentrala u slovenskom toku rijeke Save prema granici s Hrvatskom, objavio je u četvrtak investitor, državna tvrtka HESS koja vodi projekt. Hidrocentrala Krško, čija je gradnja započela 2007. godine, stajala je oko 100 milijuna eura i ima maksimalnu snagu 42 megavata. Riječ je o najvećem ulaganju u hidroenergetiku u Sloveniji zadnjih desetak godina, koje će doprinijeti i boljoj regulaciji Save i zaštiti od poplava. U HESS-u planiraju da će u rujnu ili listopadu ove godine započeti radovi na gradnji brane za hidrocentralu Brežice te izrada urbanističkih planova za hidrocentralu Mokrice, kako bi se završetak svih hidrocentrala u dijelu Save prema hrvatskoj granici dovršio do 2018., kako je i bilo planirano.
LJUBLJANA - Slovenska vlada u četvrtak je poništila uredbu po kojoj su se mimo općinskih urbanističkih planova i bez projektne dokumentacije mogli legalizirati "nezahtjevni" građevinski objekti. Uredbu koja je trebala "debirokratizirati" postupke na općinama, te omogućiti postavljanje garaža ili šupa za alat i poljskih kućica donijela je prije mjesec dana bivša vlada Janeza Janše. No, uredba je odmah izazvala žestoka osporavanja struke i sumnje da će biti zlorabljena, što se ubrzo i potvrdilo jer su općine širom Slovenije, osobito one na moru, dobile na stotine molbi za legalizaciju objekata u kojima se u stvari može stanovati. Nakon što je nekoliko dana negirao da je na poljoprivrednom zemljištu blizu Pirana bez dozvole sagradio kućicu sa svim komunalnim priključcima i kućnim brojem koju je predstavljao kao vinsku klijet, ostavku je nakon samo šest dana od ulaska u novu vladu početkom tjedna dao Igor Maher, kratkotrajni ministar za infrastrukturu i prostor. U Sloveniji je u različitim fazama postupka pred inspekcijskim službama desetak tisuća slučajeva ilegalne gradnje, no stvarni broj objekata podignutih bez dozvole je po ocjenama poznavatelja dva puta veći, objavila je Slovenska televizija.
CABIMAS - Henrique Capriles, kandidat oporbe na venezuelskim predsjedničkim izborima koji će se održati 14. travnja, tvrdi da vodi "duhovnu bitku" i "junački križarski rat" protiv "državne moći" nakon što se odlučio suprotstaviti privremenom predsjedniku države Nicolasu Maduru, kojeg je za svog nasljednika odredio i nedavno umrli predsjednik Hugo Chavez. Mladi guverner venezuelske države Mirande Capriles se natjecao i protiv Chaveza na posljednjim predsjedničkim izborima u listopadu prošle godine, na kojima je osvojio 44 posto glasova, prema Chavezovih 55 posto, a sad je ponovno prihvatio biti kandidatom oporbene koalicije na izborima sazvanim nakon Chavezove smrti 5. ožujka. Tijekom kampanje koju vodi u autobusu, 40-godišnji odvjetnik za francuski AFP je ustvrdio kako je nužno "potaknuti vjeru Venezuelaca... jer smo suočeni sa zloporabom vlasti koja se ogleda u kršenjima ljudskih prava, ucjenama, prijetnjama i zloporabama državnih medija u cilju zastrašivanja" protivničkog tabora, kazao je Capriles, zaključivši kako se zbog toga izborna utrka "pretvara u duhovnu borbu koja uporište ima u vjeri".
MOSKVA - Ruska policija pozvala je direktore i učitelje škola u Uljanovsku da prijave učenike koji pripadaju političkim udrugama ili pokretima, opravdavajući takav potez zabrinutošću zbog sve prisutnijeg ekstremizma među mladima, izvijestili su u četvrtak iz gradske uprave. U pismu upućenom Odjelu za obrazovanje koji djeluje u sklopu gradske uprave, mjesna policija pozvala je profesore da djelatnicima ministarstva unutarnjih poslova prenesu informaciju o tome kada je netko od mladih pristupio nekoj od političkih udruga, ekstremističkih pokreta ili ostalih neslužbenih formacija. "Tijekom školske godine nekoliko je političkih stranaka i udruga postalo aktivnije u okupljanjima i u prosvjedima. Zabrinuti smo zbog povećanja broja mladih koji sudjeluju u njihovim aktivnostima", stoji u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama. Borba protiv ekstremizma često se navodi u službenim spisima u Rusiji da bi se opravdale akcije snaga sigurnosti protiv oporbe.
PODGORICA - Predsjednik Senata Državne revizorske institucije (DRI) Miroslav Ivanišević objavio je u četvrtak da podnosi neopozivu ostavku na tu dužnost zbog kompromitirajućih snimki objavljenih na Youtubeu. "Obavještavam crnogorsku javnost da podnosim neopozivu ostavku na funkciju predsjednika Senata DRI, držeći svoje ponašanje, koje je zaokupilo medijsku i ostalu javnost, nedostojnim državne funkcije", naveo je Ivanišević u ostavci. Podgorički tiskani mediji objavili su u srijedu snimke skinute s Youtubea u kojima se vidi i čuje razgovor razgolićenog Ivaniševića sa ženskom osobom u njegovu uredu. U prvoj svojoj reakciji on je naveo da se to dogodilo izvan radnog vremena i da ženska osoba koja je s njim u kabinetu snimku koristi kako bi nastavila s ucjenama. Mediji su prenijeli da je na prvoj snimci, koja traje 9,55 minuta, objavljen dijalog između Ivaniševića i ženske osobe u najvećem dijelu vulgaran. Na drugoj snimci, dužine 24 sekunde, ženska osoba, nakon kraćeg vulgarnog dijaloga, govori mu: "Zamisli ti sad šta bih ja mogla učiniti s ovim", što navodi na sumnju da je Ivanišević znao da je ona njihov intiman odnos u kabinetu snimala. Ivanišević je posljednjih desetak godina obavljao niz značajnih državnih dužnosti, bio je, uz ostalo, i potpredsjednik vlade i ministar financija.
JOHANNESBURG - Vlasti Južnoafričke Republike (JAR) vrlo su škrte u informacijama glede zdravstvenog stanja bivšeg predsjednika Nelsona Mandele, inzistirajući na pravu na privatnost, no učinak toga je još veća histerija medija koji žele iskopati svaki detalj koji se tiče tog velikog čovjeka, 95-godišnjaka i heroja borbe protiv apartheida. Nekoliko sati nakon što je u četvrtak objavljeno da je "Madiba" ponovo podvrgnut liječničkom tretmanu zbog plućne infekcije zbog koje je u prosincu u bolnici proveo 18 dana, nitko još ne zna u kojoj se bolnici liječi. Osim što je vodstvo zemlje objavilo da se Mendeli pruža "najbolja moguća njega", imena liječnika, specijalista i postupak liječenja se drže u potpunoj tajnosti.