Dow Jones i Nasdaq indeks terminski indeks bili su u 12,00 sati blagom plusu, dok je S&P 500 bio u minusu 0,2 posto.
Banke na Cipru nisu radile gotovo dva tjedna dok su se dogovarali uvjeti međunarodne pomoći Cipru od 10 milijardi eura, u sklopu kojih će se oporezivati štedni ulozi iznad 100.000 eura.
Kako bi se spriječio masovni odljev kapitala, ciparsko ministarstvo financija donijelo je uredbu o strogom ograničavanju kretanja kapitala, pa je podizanje gotovine na šalterima banaka i bankomatima ograničeno na 300 eura dnevno, a transferi prema inozemstvu ne mogu prelaziti 5.000 eura mjesečno.
Ulagači se ne plaše samo navale štediša na banke na Cipru, nego da bi i štediše iz drugih članica eurozone uskoro mogle početi povlačiti novac iz banaka, u strahu da će se model spašavanja Cipra primjenjivati i u drugim zemljama tog bloka.
U fokusu ulagača bit će danas i konačni podatak o američkom bruto domaćem proizvodu u posljednjem lanjskom tromjesečju. Prvi podatak govorio je o padu BDP-a za 0,1 posto, drugi o isto tolikom rastu, dok bi treći, procjenjuju analitičari, mogao pokazati rast od 0,5 posto na godišnjoj razini.
Očekuje se također i izvješće o broju zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošloga tjedna, koje će pokazati nastavlja li se spori, ali siguran oporavak američkog tržišta rada.
I na europskim se burzama danas trguje oprezno. Londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks bili su u 12,00 sati u plusu između 0,3 i 0,5 posto.