FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zrakoplovni konzorcij EADS ograničava utjecaj država-osnivača

PARIZ, 28. ožujka 2013. (Hina/AFP) - Dioničari europskog zrakoplovnog koncerna EADS odobrili su reforme koje će ublažiti utjecaj europskih vlada na poslovanje koncerna i omogućiti mu da nesputano slijedi svoje ambicije na globalnom planu.

Na izvanrednoj skupštini održanoj u srijedu u Amsterdamu dioničari su većinom glasova usvojili 15 amandmana kojima se značajno smanjuje kontrola država nad moćnom zrakoplovnom grupom.

U prvom je planu tih izmjena razvrgavanje kompliciranog pakta dioničara koji je državama-osnivačima EADS-a Francuskoj, Njemačkoj i Španjolskoj jamčio pravo veta na strateške odluke i pravo imenovanja članova uprave.

Njemačka je u listopadu iskoristila to pravo kako bi blokirala plan o spajanju EADS-a, registriranog u Nizozemskoj, s britanskim proizvođačem vojne opreme BAE Systems, čime bi se bio stvorio globalni obrambeni i zrakoplovni div i konkurent američkom Boeingu.

Amandmani također omogućuju njemačkom proizvođaču automobila Daimleru i francuskom medijskom konglomeratu Lagardereu, također EADS-ovim dioničarima, prodaju udjela, uz povećanje obujma EADS-ovih dionica kojima se može slobodno trgovati na buzri iznad 70 posto, s prosinačkih nešto manje od 50 posto.

Njemačka i francuska kompanija već dugo žele napustiti EADS i usredotočiti se na osnovne djelatnosti.

Novim vlasničkim paktom vlade ostaju važni dioničari, ali se ograničava njihov utjecaj na poslovnu strategiju kompanije.

Njemačka će od Daimlera preuzeti 12-postotni udio u EADS-u dok će Francuska svoj smanjiti na 12 posto. Španjolska će i dalje imati četiri posto udjela.

Aktivnosti EADS-a vezane za nacionalnu sigurnost, poput onih vezanih za francuski sustav nuklearnog odvraćanja prijetnji, prebačene su na odgovarajuće podružnice čiji se direktori biraju uz odobrenje svake države.

Prošireni izvršni odbor od 12 članova iz šest zemalja sada može donositi odluke o "akvizicijama, udruživanjima i spajanjima" bez uplitanja država, kazao je izvršni direktor Tom Enders.

"Nijedna vlada neće više imati pravo veta", dodao je.

Odbor će se sastojati od četiri člana iz Francuske, četiri iz Njemačke, jednog iz Španjolske, jednog iz Velike Britanije, jednog iz Indije i, po prvi put, jednog iz Amerike.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙