Europska služba za vanjsko djelovanje (EEAS) koju predvodi Britanka Catherine Ashton, "mora dodatno ojačati" kako bi vanjska politika EU-a bila "sustavnija, cjelovitija i jedinstvenija", ističe četrnaest zemalja u neslužbenom prijedlogu za raspravu. Potonji je dio prijedloga o kojima raspravljaju europski ministri koji su se u petak i subotu sastali u Dublinu, s obzirom na izvješće o reformi EEAS-a koji Ashton u srpnju treba podnijeti europskim čelnicima.
EEAS je uspostavljen Lisabonskim ugovorom 2010. sa zadaćom da instrumenti vanjske politike budu na okupu pod jednom nadležnošću. No složenost njegova rada i preklapanje dužnosti nerijetko su kritizirale zemlje članice koje su i same nailazile na kritike zbog svoje nesklonosti da na Bruxelles prenesu svoje diplomatske ovlasti.
Ashton je u subotu rekla kako ponekad ima dojam da "upravlja zrakoplovom postavljajući mu u isto vrijeme krila". "Sada kada imamo zrakoplov moramo nastojati da uredno poleti", dodala je pred novinarima.
U neslužbenom prijedlogu za raspravu četrnaest zemalja, među kojima zemlje Beneluksa i Skandinavije, predlažu da se EEAS-u dodijele veće ovlasti u međunarodnom pregovaranju, da se poboljša komunikacija s diplomatskim službama svih zemalja te da se više iskoristi mreža koju čini 140 izaslanstava EU-a u svijetu. Ta bi se mreža morala bolje iskoristiti budući da mnoge zemlje zbog financijskih razloga smanjuju broj svojih veleposlanstava.
Raspravlja se i o prijedlozima za poboljšanje prepoznatljivosti diplomacije EU-a budući da su rezultati Ashton koja sa svoje dužnosti treba otići u jesen 2014., prilično kontroverzni.