ZAGREB/NIKOZIJA - Ciparski parlament u utorak je odbio prijedlog eurozone i MMF-a Cipru da uvede do 10 posto poreza na štedne uloge građana u svojim bankama ako želi dobiti europsku pomoć za spas od bankrota vrijednu 10 milijuna eura, javile su agencije. Rasprava, koja je bila odgođena u nedjelju i ponedjeljak, a još tijekom dana bilo je izgledno i da će se potpuno odustati od nje, održana je u iznimno napetom ozračju koje vlada u toj otočnoj državi, a izgledi da prijedlog bude usvojen bili su minimalni jer su mnoge stranke najavile ili da mu se protive ili da neće sudjelovati u glasovanju. Na kraju rasprave u parlamentu u kojem sjedi 56 zastupnika njih 36 glasovalo je protiv prijedloga, a 19 ih je bilo suzdržanih. Jedan zastupnik nije bio nazočan glasovanju. Predsjednik parlamenta Janakis Omiru na početku zasjedanja pozvao je zastupnike da kažu "NE ucjeni". Za slučaj da prijedlog ne prođe u parlamentu, EU je najavila da će blokirati obećanih 10 milijuna pomoći, što bi uzrokovalo propast tamošnjih banaka i onemogućilo državu da isplaćuje plaće, mirovine i podmiruje druge obveze.
BRUXELLES - Hrvatska je kroz proces pristupanja Europoskoj uniji doživjela brojne promjene, postala drukčija i bolja zemlja, rekao je u utorak u Bruxellesu potpredsjednik hrvatske Vlade Neven Mimica. "Proces pristupanja je promijenio zemlju iznutra, gotovo sve je danas drukčije i danas je ona bolja zemlja nego što je bila na početku procesa", rekao je Mimica na konferenciji naslovljenoj "Hrvatska na svom putu prema EU-u - napredak i izazovi", koju je organizirala njemačka zaklada Hanns Seidel. Na konferenciji su uz Mimicu sudjelovali HDZ-ov promatrač u Europskom parlamentu Andrej Plenković, ravnatelj opće uprave za proširenje Stefano Sannino, slovenski zastupnik u Europskom parlamentu Lojze Peterle i Iris Goldner Lang, profesorica na pravnom fakultetu u Zagrebu. Mimica je rekao da je Hrvatska dokaz da Proces stabiliizacije i pridruživanja, koji je EU početkom 2000-tih dizajnirala za zemlje jugoistočne Europe daje rezultate, dokaz da se reforme na kraju isplate. Mimica je najavio da će Hrvatska kao članica EU-a biti glasan zagovornik daljnjeg proširenja na susjedne zemlje. Istaknuo je važnost konsenzusa koji je postignut među hrvatskim političkim strankama oko pristupanja Europskoj uniji, što je uvelike olakšalo proces.
BRUXELLES - Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz pozvao je u utorak papu Franju da posjeti Europski parlament i obrati se europskim zastupnicima kako bi uputio poruku "o temeljnim vrijednostima koje su nam potrebnije nego ikad", priopćeno je iz Schulzova ureda. Schulz, koji je u utorak bio nazočan na inauguralnoj misi pape Franje, rekao je da bi želio uskoro pozdraviti papu u Strasbourgu "kako bi uputio europsku i univerzalnu poruku o temeljnim vrijednostima koje su nam potrebnije nego ikada", kaže se u priopćenju. "Papa Franjo uvijek je bio čovjek iz naroda, blizak siromašnima i potrebitima. To predstavlja nadu za vjernike i nevjernike", dodaje Schulz. Papa Franjo proslavio je u utorak svoju inauguralnu misu na Trgu svetog Petra u Vatikanu, u nazočnosti vjerskih i političkih čelnika iz čitavog svijeta te mnogobrojnih okupljenih vjernika, čime je formalno počeo svoj pontifikat.
LJUBLJANA - Vanjska politika nove slovenske vlade neće se mijenjati u odnosu na dosadašnju, izjavio je u utorak Karl Erjavec koji je bio ministar vanjskih poslova u vladi Janeza Janše, a istu će dužnost obavljati i u novoj vladi Alenke Bratušek o kojoj će slovenski parlament glasovati u srijedu. Erjavec je prilikom prezentacije pred parlamentarnim odborom za vanjsku politiku rekao da će prioriteti slovenske vanjske politike i dalje biti dobri odnosi sa susjednim državama, jačanje strateških partnerstva s velesilama i u okviru europskih integracija, te gospodarska diplomacija. "Vanjsku politiku nije dobro brzo i radikalno mijenjati, te u nastavku mandata ne očekujem velike promjene", rekao je Erjavec. Dodao je da je u odnosima s Hrvatskom tijekom zadnje godine dana mnogo napravljeno, te da će se ministarstvo vanjskih poslova sada više angažirati u predstojećim postupcima pred Arbitražnim sudom za rješenje graničnog prijepora s Hrvatskom. Slovenija će nakon ulaska Hrvatske u EU podupirati nastojanja ostalih država u regiji da se priključe EU-u, kazao je Erjavec.
ZAGREB - Rusija i Sjedinjene Države različito su prihvatile informaciju o navodnom korištenju kemijskog oružja u Siriji, koju stručnjaci nisu mogli potvrditi iz neovisnog izvora, prenose agencije u utorak uz vijesti da je u kemijskom napadu navodno ubijeno 25 osoba na sjeveru Sirije. Sirijska vlada i pobunjenici međusobno su se optužili za napade smrtonosnim kemijskim oružjem blizu grada Alepa na sjeveru Sirije u utorak što će, bude li ta vijest potvrđena, biti prvo korištenje kemijskog oružja u dvogodišnjem građanskom ratu u toj zemlji s dosad 70.000 žrtava. Organizacija za zabranu kemijskog oružja (OPCW) nije mogla potvrditi vijest iz Sirije. "Ne znamo ništa više od vas u ovome trenutku", rekao je Ahmet Uzumcu, čelnik OPCW-a na seminaru u Beču i dodao "Naravno vidjeli smo ta izvješća i budno pratimo stanje", rekao je. Sjedinjene Države reagirale su na vijest iz Sirije, prenosi agencija AFP iz Washingtona. "Nemamo nikakva dokaza koje bi potkrijepile optužbe da je sirijska oporba uporabila kemijsko oružje", citira AFP Jaya Carneya, glasnogovornika američkog predsjednika Baracka Obame. U reakciji na vijest iz Sirije Rusija je optužila ustanike.
BRUXELLES - Irsko predsjedništvo i pregovarači Europskog parlamenta postigli su u utorak politički dogovor o jedinstvenom nadzoru banaka, što predstavlja prvi korak u uspostavi bankovne unije, objavljeno je u Bruxellesu. "Jedinstveni nadzor je ključni element bankovne unije i vitalni korak prema razbijanju zatvorenog kruga između banaka i javnih dugova", rekao je irski ministar financija MIchael Noonan. Uspostava jedinstvenog nadzornog mehanizma osnovni je preduvjet za izravnu dokapitalizaciju banaka iz Europskog stabilizacijskog mehanizma, fonda za financijsku pomoć zemljama članicama. Ministri financija zemalja članica EU-a postigli su 13. prosinca prošle godine načelni dogovor o jedinstvenom nadzoru banaka i na temelju toga dogovora vođeni su pregovori s Europskim parlamentom s kojim je sada postignut kompromis. Pod jedinstvenim nadzorom neće biti samo banke iz eurozone nego iz drugih zemalja koje žele sudjelovati u tom mehanizmu. Sustav jedinstvenog nadzora trebao bi postati operativan od 1. ožujka 2014. godine.