FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Likovna kolonija u karlovačkom popravnom domu

KARLOVAC, 23. ožujka 2013. (Hina) - Međunarodnoj likovnoj koloniji „Prijatelji u gostima“ koja se potkraj ovoga tjedna održava u karlovačkom Domu za odgoj djece i mladeži odazvalo se 43 likovnih umjetnika iz Slovenije, BiH i Hrvatske.

Otvarajući koloniju ravnateljica Nataša Horvat kazala je da donirani radovi kroz čitavu godinu oplemenjuju život i predstavljaju poticajni element u ustanovi koja se bavi teškim poslom resocijalizacije djece i mladih, a dio se slika daruje donatorima, da bi se moglo korisnicima pružiti što više sadržaja.

U mreži resocijalizacijskih ustanova karlovački je od Ministarstva socijalne politike i mladih ocijenjen ponajuspješnijim u Hrvatskoj, kazao je voditelj likovne kolonije Božo Rupčić te dodao da nije pretjerivanje kada se kaže da tako dobre rezultate stručni djelatnici postižu zahvaljujući svima koji doprinose njihovom dobrom prihvaćanju, a tu spadaju i prijatelji Doma, slikari likovnih kolonija.

Osim iz Slovenije i BiH, ove su godine tu i slikari iz Karlovca, Zagreba, Jastrebarskoga, Ivanca, Podstrane, Podsuseda, Splita, Vukovara, Siska i Zaprešića, a moto kolonije je stih Ivana Gorana Kovačića „nitko da ne dođe do prijatelj drag“.

Za sudionika kolonije zadarskog profesora Borisa Žužu, na ovoj je koloniji podjednako prisutna i etička i estetička komponenta, a on je osobno na ovoj koloniji našao zajednički jezik s voditeljem Božom Rupčićem, redovitim sudionicima Ahmetom Ibukićem iz Bihaća, Simonom Dular i Rafaelom Andlovicem iz Krškog i drugima te s njima surađuje na više projekata. "Umjetnost kao takva ima globalni karakter i slikarski utjecaji, umjetnički pravci dokazuju da je umjetnost svijet povezivala i prije političke globalizacije. Umjetnost i likovnost je univerzalna. Estetička načela su univerzalna, kao i etička načela i umjetnost svijetu daje jednu uzvišenu notu. To je to što ovi korisnici doma primaju kao oplemenjivanje", kazao je Žuža.

Na te se misli nadovezao Rupčić, koji je svakodnevno s korisnicima dom, kazavši kako oni uviđaju kolika je raznolikost likovnih ideja prošla kroz kolonije, i kako se tako različiti umjetnici slažu, druže i nadopunjuju. "Mi radimo s grupom djece koja su odbačena od svih, koja imaju narušen sustav vrijednosti i vjerujte nam da oni kroz našu likovnu djelatnost na posredan način primaju poruku kako likovna kao i svaka druga različitost ne znači da se mora biti izopćen i diskriminiran", kazao je Rupčić.

Alfred Fredi Krupa, karlovački akademski slikar, koji je bio na svih deset kolonija ovog Doma, kao i na posljednjih četiri, koje su dobile i međunarodni značaj, kaže da im se vraća i zbog humanog doprinosa Domu i zbog susretanja s kolegama slikarima, jer bez takvih susreta, kaže, mnogi među slikarima ne bi se ni družili ni razmjenjivali iskustva.

Donator platna različitih dimenzija, oblika, ovala, te diptiha i triptiha ove je godine Esel iz Rovinja, tako da je dio slikara prihvatio nove izazove i okušao se u za sebe neuobičajenim formatima, kazao je Rupčić.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙