Oporba od tada bojkotira rad parlamenta. Oporbeni blok, sa Socijaldemokratskom strankom (SDSM) na čelu, prvo je donio odluku da će bojkotirati izbore, ali je postignut dogovor uz posredništvo EU-a.
Dvomjesječni politički zastoj u Makedoniji završen je intervencijom povjerenika EU za proširenje Stefana Fulea, posebnog izvjestitelja Europskog parlamenta (EP) za Makedoniju Richarda Howitta i predstavnika kluba zastupnika Europske pučke stranke u EP Jerzyja Buzeka. Oni su postigli sporazum između vladajuće VMRO-DPMNE, oporbene SDSM i Demokratske unije za integraciju etničkih Albanaca.
U gradovima Kičevu i Strugi, na jugozapadu zemlje, gdje vlada etnička ravnoteža između Albanaca i Makedonaca, naslućuje se tijesan rezultat u izbornoj utrci između kandidata dviju zajednica.
Prvi puta u dvadeset godina VMRO (na vlasti) i SDSM podržavaju istog kandidata u Kičevu i Strugi. S albanske strane politički suparnici Demokratske unije Albanaca (DUI) i Albanske demokratske stranke (DPA) također su ujedinili snage.
Odnosi Albanaca i Makedonaca sporadično su napeti nakon sedmomjesečnog sukoba 2001. između vladinih snaga i albanske gerile u Makedoniji.
Taj je sukob završen mirovnom sporazumom iz Ohrida u kolovozu 2001. koji predviđa povećana prava za albansku manjinu koja predstavlja oko 25 posto od 2 milijuna stanovnika Makedonije.
Od početka ožujka, više od 10 ljudi, među kojima i dvojica policajaca ranjeno je u Skopju u sukobima albanskih prosvjednika i makedonske policije nakon imenovanja bivšeg šefa albanske gerile na mjesto ministra obrane.
Oko 1,7 milijuna birača pozvano je na glasovanje u nedjelju od 6 do 19 sati po mjesnom vremenu u 80 gradova.
Izbore će nadzirati više od 8.000 lokalnih promatrača i 400 stranih, među kojima i iz OESS-a.
EU je upozorila Makedoniju, zemlju kandidata za pristup od 2005., da jedino demokratski izbori mogu uputiti zemlju prema pregovorima o zbližavanju s Bruxellesom.