Ntaganda je iznenadio osoblje američkog veleposlanstva u ruandskom glavnom gradu svojevoljnom predajom u ponedjeljak nakon što se 15 godina borio i na strani pobunjenika i u vladinim snagama s obje strane granice između Ruande i Konga.
Zatražio je da ga se prebaci u ICC, gdje će se suočiti s optužbama za ratne zločine.
"Smatramo važnim da ugodimo zahtjevu Bosca Ntagande za prebacivanjem u ICC u Den Haagu", rekao je Carson telefonom iz Washingtona.
Washington daju punu potporu ICC-u, ali - kao ni Ruanda - nije potpisnik Rimskog statuta kojim je on uspostavljen.
"Tražimo punu suradnju ruandske vlade, čelništva ICC-a i nizozemske vlade, kako bi se ovo što prije dovršilo", dodao je Carson.
Ntagandin iskaz mogao bi biti štetan za ruandsku vladu na čelu s predsjednikom Paulom Kagameom, bliskim američkim saveznikom, jer je on sudjelovao u cijelom nizu pobuna na istoku Konga koje je podupirala Ruanda.
Nešto potom je Carson izjavio da je ruandska vlada objavila kako se neće miješati u postupak prebacivanja Ntagande u Den Haag.
"Sljedećih 48 sati bit će odlučujući... Zasad nemamo naznaka ikakvih negativnih reakcija na činjenicu da je u našem veleposlanstvu ili da želi premještaj u Den Haag", rekao je Carson.